В България те са общо 56 и с тях се гарантира запазването на горското генетично разнообразие
Автор: Десант
56 са семепроизводствените градини в България, като общата им площ е 144,38 ха. В тях се стопанисват и отглеждат дървесни видове от акация, бял и черен бор, корков дъб, летен дъб, бяла ела, атласки кедър, дребнолистна, едролистна и сребролистна липа, бяла мура и сребрист смърч.
Чрез вегетативните и генеративните градини се гарантира запазването на горското генетично разнообразие, развитието на семепроизводството и източниците на репродуктимвни материали у нас.
За доброто стопанисване и качественото извършване на дейностите в градините, за да се постигнат целите им, експерти на двете горски семеконтролни станции – София и Пловдив, извършват тези дни контролни проверки, дават предписания и оказват методическа помощ при осъществяване на необходимите мероприятия в тях.
Генеративните семепроизводствени градини се създават с фиданки, произведени от семена и с резници от подбрани кандидат-елитни дървета. Произведените в тях репродуктивни материали се използват за лесовъдски цели. Те са с контролиран произход и с ценни наследствени качества.
С дейностите, които се извършват при стопанисването на вегетативните и генеративните градини, се цели формиране на короните на фиданките, така че да бъде задържан растежа по височина на дърветата и да бъде по-лесно, в зависимост от дървесния вид, брането на шишарки, съплодия и плодове, да се стимулират растенията за редовно и обилно семеносене и плодоносене.