Фоторазказ

Хроника: Чували с кафе в морето и училища за неграмотни Хроника: Чували с кафе в морето и училища за неграмотни
Преди 50 години Едно време застраховането бе в ръцете на държавата. Българите масово застраховаха живота и имуществото си – да си направиш застраховка беше също толкова неотменна грижа, колкото да си платиш тока и водата. За мащабите на тази
прочетено 6199 пъти

В прослава на трабанта В прослава на трабанта
Сапунерка, кашон, „картоненият лъв“, „бясната табуретка“, „запалителни свещи под покрив“, „пластмасов бомбардировач“, „подвижна картонена кутия“, „пластмасова каска за четири човека“ или простичко казано „траби“. Това са само част от прозвищата, с които в страните от социалистическия лагер наричаха соц легендата на автомобилостроенето „Трабант“. Името му всъщност в превод означава „спътник“ и ако подозирате, че това има нещо общо със съветските космически спътници от онова време, сте на прав път.
прочетено 5944 пъти

Полкът край границата Полкът край границата
ПЪРВИЯТ ден на септември 1997 г. Последният войник напуска поделението на 33-ти мотострелкови полк при 16-та дивизия към знаменитата Трета армия – бойната армия на България, разположено край малкотърновското селце Звездец. Дотогава то е най-предният рубеж на българската армия от времето на социалистическия й зенит.
прочетено 21642 пъти

Тайните на Марковия камък в Странджа Тайните на Марковия камък в Странджа
Някога в село Долно Ябълково е кипял живот, училището било пълно с деца, а църковната камбана известявала за празник стотици християни. Днес там живеят едва двайсетина души, все възрастни хора, необитаемите къщи бавно се рушат. Селото и без друго е в един от най-трудно достъпните райони на Странджа, само на 7 километра от границата ни с Турция.
прочетено 32102 пъти

Хроника: Усилен гроздобер и незапомнен улов на паламуд Хроника: Усилен гроздобер и незапомнен улов на паламуд
Преди 50 години Есента е най-усилният сезон за прибиране на реколтата. Така е било и преди половин век, когато на помощ в селското стопанство са се притичвали не само ученическите и студентските бригади, но и много от трудещите се в други сфери на икономиката. За
прочетено 5543 пъти

Гудбай НРБ, гудбай Альоша! Гудбай НРБ, гудбай Альоша!
Паметникът на Съветската армия в София да бъде демонтиран, а с всички подобни монументи да бъде експониран в Музей на комунизма. Така ще може да се правят пари от тоталитарния туризъм, твърдят участници в набиращата скорост група в най-популярната социална мрежа Фейсбук.
прочетено 9379 пъти

Хроника: Сделки на панаира и кораби със сирене за райха Хроника: Сделки на панаира и кораби със сирене за райха
Преди 50 години Началото на панаирното дело в България е поставено през 1892 г, когато в Пловдив се провежда Първото българско земеделско-промишлено изложение. Негов наследник е и Международния панаир в града на тепетата. Любопитно е да разберем какво се е случвало на него преди половин век. За това разказва кореспонденция, публикувана във в. „Труд” на 1 октомври 1960 г.:
прочетено 7190 пъти

Разказ за истинския учител Разказ за истинския учител
Известни ми са безмилостните закони на живота, но все пак не вярвах, че ще пиша за майка ми Фанка Симеонова в минало време. Тя често ми подхвърляше да опиша живота й, но ангажиран с друго й отговарях неопределено, без да съм убеден, че и това някога ще стане. И едва сега, когато тя напусна този свят, реших да изпълня своя синовен дълг.
прочетено 6481 пъти

Хроника: Затвор за спекула, запаси за зимата и един аквариум Хроника: Затвор за спекула, запаси за зимата и един аквариум
Преди 70 години Разлиствайки страниците на в. „Вечерна бургаска поща” от края на септември 1940 г. се натъкваме на множество съобщения за ширещата се в страната спекула. За
прочетено 3820 пъти

Езерният свят на Перун Езерният свят на Перун
прочетено 6054 пъти



Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки