Жегата мъчи не само хората, но и растенията. Те имат нужда от съответната помощ, за да преживеят успешно неблагоприятно тежкото време. В противен случай заради недостига на влага, те преждевременно ще прекратят развитието си.
Първият признак за обезводняването им са повехналите листа и евентуално цветове. И ако на този етап не задоволим нуждите му от вода, листата ще почнат да пожълтяват, изсъхват и накрая ще опадат.
Скоро този процес ще се разпространи и върху цялата наземна част на растението. Докато корените му получават, макар и малко влага от земята, в повечето случаи ще е възможно то да бъде реанимирано, но пресушаването на кореновата система ще доведе до окончателната му гибел.
Как да поливаме в случай на засушаване. Идеално време е привечер при безветрие, когато жегата спада и предстои прохладна нощ. Тогава изпарението на влагата е минимално. Допустимо е и поливането много рано сутрин, преди настъплението на високите температури. Но ако посред горещия зной растението изглежда обезводнено, то трябва да се полее незабавно, като не се допуска да попадне вода върху листата му, за да се избегне слънчевото изгаряне.
Идеално време е привечер при безветрие, когато жегата спада и предстои прохладна нощ. Тогава изпарението на влагата е минимално. Допустимо е и поливането много рано сутрин, преди настъплението на високите температури. Но ако посред горещия зной растението изглежда обезводнено, то трябва да се полее незабавно, като не се допуска да попадне вода върху листата му, за да се избегне слънчевото изгаряне.Растенията, които са в саксии трябва да се поливат два пъти дневно – рано сутрин и късно вечер. Ако нямате възможност да им осигурите редовни поливки, по-добре ги преместете на сянка.
А ето и няколко съвета, в случай, че съществуват и други ограничения, които ви пречат да поливате обилно, и които ще ви икономисат разход на вода, труд и време.
* Повече поливки са нужни на растенията, които се отглеждат на леки песъчливи почви, които изсъхват много по-бързо от тежките глинести терени.
* Обилните и редки поливки са по-препоръчителни, отколкото оскъдното, макар и по-често поливане. Работата е там, че малкото количество вода прониква само в горния слой на почвата, подпомагайки развитието на слабите и плитко разположени корени, които страдат първи от пресушаването. Но за развитие на силна и дълбока коренова система, която може да поддържа живота на растението в неблагоприятните климатични условия, трябва водата да проникне дълбоко около растението. Оптималната дълбочина за овлажняване на почвата е около 60 см.
* Поливайте около самия корен, за да може водата да попадне на точното място, а да не се пилее неефективно около него
* Поставете специална съдина под улуците за събиране на дъждовната вода, стига, разбира се, все пак от време на време да превалява
* Намерете начин да използвате т. нар. „вторична” вода, която се събира при миенето на съдини, взимането на душ, почистване на дома и пр. Тя може да се използва за поливането на декоративните храсти и дървета. В тази вода заедно с остатъците от битовите миещи средства се съдържат много фосфати, които ще зарадват растенията ви подобно на тор. Водата от миялната машина или пералнята трябва да се подава на растенията със стайна температура, като е желателно да използвате миещи средства, които са безвредни за околната среда и се разлагат под действието на микроорганизми. За поливане не е подходяща водата с остатъци от хлор, избелващи средства, дезинфекционни препарати и други силни химикали