Настана време да обърнем поглед към овощната си градина. Цяло лято сме правили планове да засадим нови плодни дръвчета в нея или да подменим с млади изсъхналите и застарели овошки. При климатичните условия на нашата страна есенното засаждане на всички овощни видове (с изключение на ореха ) е за предпочитане. Добре е то да се проведе през ноември и да приключи до средата на
декември, 15-20 дни преди настъпване на големите зимни студове.
Когато купуваме нови фиданки, трябва да ги прегледаме внимателно. Те трябва да бъдат здрави и да отговарят на определени изисквания – височината им да е над 100-110 см, да имат най-малко 3 скелетни клони, минимум 3 корена с дължина 30-35 см и т.н.
Преди засаждането на дръвчета се извършва съкращаване на корените с 1-2 см, а повредените от тях се режат до здрава тъкан. За да се предпазят отрезите от засъхване и да се ускори зарастването им, което прави по-сигурно прихващането на дръвчетата, след резитбата корените се потапят в каша от 1 част пресен говежди тор и 3 части глина, разредена с вода и веднага се засаждат в предварително изкопаните за тази цел посадъчни ями. Тяхната дълбочина се определя от почвения тип и от предпосадъчната подготовка на мястото. За леките, пропускливи и топли почви тя е 45-50см. Ако не е извършено предпосадъчно наторяване на площите, десетина дни преди засаждането на дръвчетата, в посадъчните ями се внасят 100-200 г суперфосфат, 80-100 г калиев сулфат (за леки и песъчливи почви) и 10-12 кг добре угнил оборски тор, предварително смесен с почва (от горния почвен слой). Посадъчните ямки се запълват до 2/3 от дълбочината им. След като пръста покрие корените, се извършва уплътняване – от периферията към центъра, с което се избягва накъсването на корените или разместване на дръвчето.
При засаждане на дръвчетата кореновата шийка трябва да остане 2-3 см над почвената повърхност. Дръвчетата на вегетативна подложка се засаждат по-дълбоко, до мястото на присаждането. Около дръвчето се прави венец от пръст. Веднага след засаждането фиданката се полива с 10-15 литра вода. Ако насаждението е изложено на ветрове, всяка новопосадена овошка се укрепва с кол, забит в ямата преди засаждането, на 8-10 см растояние от стъблото.
През ноември овощните култури се намират в състояние на относителен покой, а голяма част от неприятелите и причинителите на болестите по тях преминават в неактивна форма. Растителните остатъци в овощните градини са потенциален източник на зараза. През ноември с провеждането на някои агротехнически и растителнозащитни мероприятия до голяма степен могат да бъдат унищожени причинителите на икономически важни болести по овошките. Преди или в началото на листопада ябълковите и крушовите дървета, нападнати силно от струпясване, а черешите - от целиндроспориоза, е препоръчително да се третират обилно с 5% карбамид. Карбамидът представлява благоприятна среда за развитие на някои микроорганизми, които унищожават мицела на струпясването и цилиндроспориозата. Това налага да се пръскат и окапалите около дърветата листа. В края на листопада прасковените, кайсиевите, черешовите и бадемовите насаждения трябва да се пръскат с 2 % бордолезов разтвор (2 кг. син камък + 3кг. гасена вар на 100 л вода) за борба със сачмянката и инфекционната апоплексия. Сега е моментът да намажете ствола и дебелите клони на плодните дървета със смес от 20% варна каша и малко глина, за да ги предпазите от зимните студове, за да унищожите лишеите и мъховете и да отблъснете миризливия дървесинояд и дървесницата.