Парите на горските стопанства - в турска банка


Парите на горските стопанства - в турска банка
12 Ноември 2013, Вторник


Четири от шестте държавни предприятия в страната са вложили капиталите си в трезора на Фуат Гювен


Четири от общо шестте държавни горски предприятия в България държат парите си в малката "Търговска банка Д", известна като "D Bank", чийто собственик е турският бизнесмен Фуат Гювен. Това става ясно от справка на Министерство на земеделието и храните към 30 септември 2013 г., публикувана на сайта на ведомството.
Държавните горски предприятия влизат в групата на дружествата, в които държавата има дялове от над 50 процента, и чиято балансова стойност на паричните средства е над 3 млн. лева.

Как се стигна дотам Гювен да прибере парите на горските стопанства? Заради концентрацията на държавен капитал в Централна корпоративна банка (ЦКБ), станала повод за критики от Европейския съюз, тази пролет служебният кабинет на Марин Райков взе решение, с което задължи компаниите с над 50% държавен дял да държат на депозит в една банка максимум 25% от нетната си финансова експозиция. Става дума за парите след отчитането и приспадането на получените от съответната банка заеми и други оборотни средства.

Към 31 март средства в "Търговска банка Д" са имали три от държавните горски предприятия - Смолянското държи 61,05% от капитала си в тази банка, Шуменското - 28,75%, а Сливенското - 25,99% .
Според новата справка на министерството, Смолянското държавно горско предприятие вече държи в турската банка 65,71 на сто от парите си, Сливенското - 64,05%, Шуменското - 29,74%, Врачанското - 26,31% (останалите 30,31 на сто са поверени на "Инвестбанк" на Петя Славова).

Изключение правят само предприятията в Габрово, 29% от чиито капитал е в Обединена българска банка, и Благоевградското, което е поверило 54,38% от парите си на Първа инвестиционна банка на Цеко Минев. В същия регион се намира концесионираната ски зона над Банско.
"Търговска банка Д" е 100% собственост на родения в България, но представящ се за турски гражданин Фуат Гювен. До 2006 г. тя бе българско поделение на турската "Демирбанк", която имаше проблем и бе национализирана, а поделенията й - продадени.

Банката на Гювен е малка, едва на 20-о място с активи от 743,1 млн. лв. и пазарен дял от 0,9% в банковата система. Кредитният й портфейл за корпоративни клиенти към края на миналата година е бил 284 млн. лв., а за домакинства - 31,2 млн. лв.
Така банката има едва 0,6% пазарен дял в кредитирането. Цяло чудо е, че с такива обрани параметри е успяла да привлече държавните горски стопанства като свои клиенти.


Кой е Фуат Гювен?

Фуат Гювен, чието истинско име е Фуат Хюсниев Османов, официално е гражданин на Турция. Роден е обаче в България, в Момчилград през 1955 г. и е един от най-богатите хора у нас. Учил е в строителния техникум в Кърджали, а след това и хидромелиорации в Института по строителство в София. През 1977 г. се изселва със семейството си в Турция. Още като студент в Истанбул започва бизнес с кожи, а по-късно построява предприятия за производство и търговия с кожи. Развива туристически бизнес и управлява луксозно ваканционно селище в турския курорт Анталия.

В края на 80-те години на ХХ век започва бизнес с бившия СССР и Източна Европа. Включва се в приватизационните процеси. Купува държавното туристическо предприятие "Аидатур" в Хасково, което притежава 8 хотела и три валутни магазина. Собственик е на голяма транспортна компания, отваря и безмитна бензиностанция на границата ни с Турция.

Гювен е собственик и на завода "Елкабел" в Бургас, който купува от покойния бос на "Мултигруп" Илия Павлов. Държи също така и осем ВЕЦ-а, притежава солидни дялове в компаниите, които газифицират Момчилград, Кърджали и Свиленград.
Неотдавна Комисията по досиетата освети Фуат Гювен като бивш агент на Държавна сигурност (1975-1978 г.) с агентурното име Ахил. Той от години минава за приближен на Ахмед Доган, а неофициално е сочен за един от благодетелите на ДПС.
Благосклонността на държавата към турския бизнесмен обаче не се изразява само с депозирането на държавни капитали в "Търговска банка Д".

Преди две седмици стана ясно, че по предложение на транспортния министър Данаил Папазов Гювен ще купи чрез пряко договаряне 195 кв. м от сграда на "Български пощи" в района на Руски паметник в столицата. В съобщението на правителствената информационна служба обаче не се споменава цената на имота.


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
Запознат
13.11.2013 08:43:27
0
0
Нещо се бърка - Благоевградското държи пари в "Търговска банка Д" и УниКредит Булбанк, не в ПИБ.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки