Част от директните плащания за зърнопроизводители, овощари, животновъди и други фермери ще се задържат, за да се използват за компенсации при суша и природни бедствия.
Това стана ясно по време на конференция, организирана от представителството на Европейската комисия у нас, в която се включиха вицепремиерът Зинаида Златанова, евродепутатите Филиз Хюсменова, Ивайло Калфин и председателят на Българската агенция за безопасност на храните проф. Пламен Моллов.
Ако в годината няма такива катаклизми, задържаните субсидии ще се изплащат на стопаните. Това предизвика остри реакции в социалните мрежи, като фермерите настояха да получават полагащите се субсидии навреме и сами да се грижат за щетите при суша и природни бедствия.
По време на форума стана ясно още, че България ще получи 7 милиарда евро за земеделие от ЕС в следващия програмен период 2014-2020 г.
5,5 милиарда евро от сумата е за директни плащания, а 1,5 млрд. са заложени по Програмата за развитие на селските райони. Общото финансиране е с около 2 млрд. лв. повече, отколкото в предходния програмен период, посочи евродепутатът Ивайло Калфин.
Увеличаването на средствата е в тон с политиката на ЕК да уеднакви размера на субсидиите за фермерите от старите страни членки на ЕС и държавите като България, Румъния и Хърватска, обясни вицепремиерът Зинаида Златанова.
Новост е това, че земеделските производители, които получават директни плащания от над 150 хил. евро, ще бъдат ограничавани за сумите над тази граница. Заложеният от ЕК минимален процент е 5 на сто от горницата над тази сума, но всяка страна може да реши да наложи по-висока ставка.
Друг нов момент е, че младите фермери ще получават с 25% по-високи субсидии за срок от 5 години. Ще се направи и публичен регистър на фермерите, които получават най-големите субсидии.
По време на форума бе разяснено, че Европа започва да налага ограничения в отпусканите средства за земеделие. Преразглеждане на бюджета на ЕС ще има през 2016 г. и ако се окаже, че икономическата ситуация се подобрява, размерът на средствата по европейските програми ще се увеличи.