Вторият по големина въглищен производител на ток на Балканите – ТЕЦ Варна”, е пред затваряне.
Автор: Илияна Христова
Преди няколко дни работниците и служителите му протестираха, но нито медиихе ги чуха, нито институциите.
ТЕЦ-ът трябва да затвори на 1 януари 2015 г. Причината е, че няма сероочистващи инсталации и не отговаря на една от европейските директиви за недопускане на вредни емисии.
Директивата обаче е от 2001 г. Минали са цели 14 години, дадени като гратисен период, през които никой не си мръдна пръста да спасни един от символите на родната индустрия. Държавата си траеше по въпроса. Усилия не положи и чешката компаня ЧЕЗ, която купи централата през 2006 г.
В последните месеци синдикатите заплашиха с протести и собственикът и държавата започнаха “аварийно спасяване”. Но само на думи, и то след дъжд – качулка. Засега официалното обяснение, че спирането на ТЕЦ-а е временно, като е възможно той да отвори пак – или като се продаде или отдаде под наем на друг частник, или като държавата го купи обратно от ЧЕЗ.
И двата варианта обаче изискват много процедури, бизнес план и пари, така че едва ли ще се случат. Всъщност новият министър на енергетиката Теменужка Петрова изпрати писмо до Брюксел, с което моли за отстрочка до март. Но ясно е, че и това е само някаква временна мярка.
Естествено, затварянето на варненската топлоелектрическа централа води до съкращения. Без работа остават към 300 души. Преди няколко дни те излязоха на протест във Варна, но проявата им получи слаб отклик.
Демонстрираха единствено работници и служители на централата, както и енергетици от други предприятия, които показаха солидарност. Обществени организации не се присъединиха – което е странно предвид факта, че точно от Варна тръгнаха големите протести за тока през 2013 г. Сега обаче хората са обезверени, а и синдикатите нямат голямо влияние.
“Ще има аварии на тока, системата ще се срива непрекъснато през зимата”, предупредиха енергетиците по време на демонстрацията. Ще видим дали прогнозата им ще се сбъдне.
Големият въпрос, който остава да виси, е какво ще прави България без един от големите си производители на енергия. Всъщност, отговор има – ще внася. А може и ток да не е нужен, тъй като почти останахме без индустрия.