На възпоменателния митинг, организиран осем поредни години от телевизия СКАТ и партия НФСБ, за първи път имаше представители на държавната власт
Автор: Десант
Не на тероризма и разделението на нацията от ДПС! Под този наслов на 9 март се проведе възпоменателен митинг в памет на жертвите на протурския тероризъм в България. На тази дата се навършиха 30 години от кървавия атентат край гара Буново, при който във вагона за майки с деца на влака от Бургас за София избухва бомба. Убити са 7 души, сред които две невръстни деца.
На отслужената в памет на загиналите заупокойна молитва присъстваха председателят на парламентарната група на „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО“ и лидер на „Национален фронт за спасение на България“ Валери Симеонов, евродепутатът от ПФ Ангел Джамбазки, народните представители от родолюбивата коалиция Христиан Митев, Юлиан Ангелов, Полина Карастоянова, Борис Ячев, Димитър Байрактаров и Султанка Петрова, както заместник-председателят на НФСБ Данчо Хаджиев.
Сред официалните лица бе и журналистът от СКАТ Силвия Трендафилова, която е автор на единствения по рода си документален филм „Кървава чешма“, разказващ за зловещите събития през 1985 г.
Пред 7-метровия мемориал, издигнат през 2007 г. със средства на родолюбивата медия, се бяха събрали стотици членове и симпатизанти на партията на СКАТ от София, Перник, Самоков, Габрово, Ловеч и Ботевград. Близки на загиналите, жители на Буново, както и свидетели на трагедията, също бяха там, за да склонят глава пред паметта на невинните жертви.
За първи път от осем години, откакто родолюбците от НФСБ и телевизия СКАТ отбелязват тъжната годишнина, пред паметника на гара Буново бяха дошли и представители на висшата държавна власт и парламентарно представени политически сили.
По покана на Патриотичния фронт и Валери Симеонов, да се преклонят пред паметта на жертвите бяха дошли премиерът Бойко Борисов, здравният министър Петър Москов, както и заместник-председателят на БСП Янаки Стоилов.
Поклонението започна със слово на Силвия Трендафилова, която припомни фактите около трагедията.
На 9 март 1985 г. членове на така нареченото „Турското национал-освободително движение в България“ (ТНОДБ) взривяват вагона за майки с деца на бързия влак Бургас-София. В резултат на жестокия терористичен акт, извършен от Емин Мохамедали, Али Аптула, Аптула Чакър и Саафет Реджеб Реджеб, загиват седем невинни души, сред които две глухонеми деца. Извършителите са заловени и осъдени на смърт през 1988 г., но очевидци на трагедията и близки на загиналите все още помнят ужаса от атентата.
„На тази тъжна дата – 9 март, ние отдаваме почит на безсмислените жертви на протурския тероризъм – две дечица и пет майки и бащи. Те са загинали на това място и са го превърнали в пантеон на безсмислената жестокост и противопоставяне и разделянето на българското общество“, обърна се развълнувано към присъстващите Валери Симеонов.
Той припомни, че през 2007 г. със средствата на телевизия СКАТ, както и на таланта на синовете на великия Николай Хайтов – Александър и Здравец, бе построен величествен монумент в памет на жертвите.
„Категорично искам да заявя, че винаги ще се противопоставяме на всички безсмислени терористични прояви, насочени срещу български граждани, защото тероризмът е варварство. Той трябва да изчезне не само от територията на България, но и от лицето на планетата. Атентатът в Буново е безсмислен, защото той не можеше да спре провеждания от държавните институции преименуване. И това терористите са го знаели много добре. Те не са и постигнали друго – страх, ужас и паника сред българския народ.
Това бе невъзможно в условията на информационно затъмнение, каквото имаше през комунистическия режим. Единственият смисъл на това насилие е да се постигне разделянето на българското общество в услуга на външна държава. Етническото противопоставяне и насаждането на омраза обаче продължава и днес. Въпреки 26-те години на преход и демокрация, ние сме свидетели на политически сили, чиято цел е да продължават да разделят българския народ“, подчерта лидерът на НФСБ.
„Аз съм изпълнен с оптимизъм и увереност в бъдещето на моята родина, защото днес на това място за първи път дойде министър-председател на Република България, дойдоха представители на почти всички политически сили в българския парламент. И всички заедно прекланяме глави пред безсмислените жертви.
Само обединението около принципите, около идеалите, около интересите на българския народ и българската държава ще избави България от кризата и ще направи така, че тя да пребъде“, каза още Валери Симеонов.
Ангел Джамбазки припомни, че атентатът на гара Буново не е еднократен акт, а съпътстван с още други терористични прояви на протурската групировка. Той осъди изключителната жестокост и запита какъв „борец“ за права трябва да си, за да взривиш вагон за майки с деца.
Евродепутатът бе категоричен, че неформалният лидер на ТНОДБ и пожизнен водач на сегашната противоконституционна и антибългарска партия ДПС – Ахмед Доган, трябва да понесе своята отговорност.
„Дойдохме тук не за да търсим политически или каквито и да било дивиденти. Има безспорен факт – загинали хора от терористичен акт. Като християни ние сме научени да прощаваме.
Факт е обаче, че жени, деца и мъже на това място преди трийсет години загиват в терористичен акт. Не вярвам да има човек в България и в света, който да не осъжда терора. Трябва ясно да покажем на терористите, че не сме забравили и ще работим тази трагедия никога да не се случи отново. В Париж – християни, мюсюлмани, всички се хванаха за ръце и демонстрираха срещу безсмислената безумна смърт на невинни хора“, заяви Бойко Борисов.
Той призова обществото да бъде безкомпромисно към тероризма и припомни, че в управлението на страната има и мюсюлмани.
„Толкова е крехък на Балканите етническият мир, че трябва да се внимава много. В правовата държава законите определят посоката, затова всички български граждани трябва да живеят заедно, да живеят разумно и спазват законите“, подчерта премиерът. Той благодари на председателя на Националния фронт Валери Симеонов, че по негова инициатива вече осем години се отбелязва трагичната дата и че благодарение усилията на патриотите през годините тази жестока история не бе забравена от българския народ.
В края на възпоменателния митинг събралото се множество почете с едноминутно мълчание паметта на жертвите, след което бяха поднесени венци и цветя на монумента.