Пловдивски адвокат укрил над 900 000 лева данъци


Пловдивски адвокат укрил над 900 000 лева данъци
Различия и несходство в характерите разделили бизнес партньорите Цветан Василев (вляво) и Николай Велков
20 Март 2015, Петък


Съдът наложи възбрана върху два от имотите на скандалния Николай Велков, един от първите собственици на Корпоративна търговска банка

Автор: Камен Колев

Апелативният съд в Пловдив потвърди определението на Окръжния съд в Пазарджик, с което се налага възбрана върху имоти на адвокат Николай Велков, един от първите собственици на Корпоративна търговска банка (КТБ) и бивш председател на Надзорния съвет на трезора. Това става ясно от съдебния акт, публикуван тези дни на сайта на Апелативния съд. 

Велков е подсъдим по дело за укриване на 942 183 лв. данъци от продажбата на поименни акции с право на глас от активите на КТБ за периода от април 2007 г. до същия месец на 2008 г.
Николай Велков не се признава за виновен и засега не е давал обяснения в съдебния процес. Последното заседание в Пазарджишкия окръжен съд се състоя на 24 февруари и делото бе отложено за 24 март, тъй като са изискани доказателства от отдел "Местни данъци и такси" за притежаваното от Велков имущество, съобщиха oт пресслужбата на съда. 

За данъчното престъпление, в което адвокатът е обвинен, са предвидени наказания лишаване от свобода от 3 до 8 години и конфискация на част или на цялото имущество. На последното съдебно заседание в Пазарджик магистратите приемат, че са налице всички законови предпоставки за вземане на обезпечителна мярка. Затова съдът налага възбрана на два недвижими имота на Велков. Той е обжалвал, но Апелативният съд в Пловдив потвърждава окончателно определението на пазарджишките магистрати.

Велков е свързан с КТБ още от времето, когато „Булбанк”, която е държала 99% от активите на банката, е била приватизирана и е продала дяловете си.
Идеята за покупката на КТБ Велков е обсъждал с Цветан Василев, който по това време е имал 10% участие в КТБ чрез своя компания.

Впоследствие Василев се превръща в мажоритарен собственик на трезора и при оттеглянето на Велков преди десетина години е контролирал 80% от трезора. Това, по думите на адвоката, е станало чрез изкупуване на акциите на останалите акционери и с увеличение на капитала. Причината за напускането на Велков, както той нееднократно е заявявал пред репортери, била „различия и несходство в характерите”.
По време на акция "Октопод" в началото на февруари 2010 г. адвокат Велков е арестуван заедно с Алексей Петров, но впоследствие е оневинен. На местните избори през 2011 г. Велков е кандидат за кмет на Пазарджик, издигнат от инициативен комитет и подкрепен от РЗС.

В края на същата година адвокатът е задържан за изнудване. Арестът му се случва само няколко часа, след като дава пространна пресконференция и обявява, че Цветан Василев е "поръчал" той да бъде обвинен и осъден по делото "Октопод", като за целта са били подсигурени конкретни прокурор и съдия, а за това медийният магнат и депутат от ДПС Делян Пеевски е платил "шестцифрена сума".

Като причина за ареста властите посочиха, че адвокатът е изнудвал ромския бизнесмен Кирил Кирилов - Киро Японеца и е бил задържан при получаване на поисканите пари. Малко преди това пък Велков пострада при сбиване и обяви, че е бил ударен от Японеца.
Името на Велков нашумя и покрай делото за един лев срещу бившия вицепремиер и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Адвокатът му заведе дело за клевета заради думите му, че Велков бил оправдан неправомерно от съда по легендарното дело "Опицвет". 

Първоначално по делото за присвояване на 206 млн. лева от КТБ бяха обвинени заместник главната счетоводителка Борислава Кючукова, главният счетоводител Мария Димова, Маргарита Петрова и Орлин Русев (изпълнителен директор в КТБ).
Впоследствие като обвиняеми бяха привлечени и бившите изпълнителни директори на банката - Георги Христов, Илиан Зафиров, Александър Панталеев, както и Георги Зяпков - ръководител управление "Кредитиране" в КТБ.

Задочно бе повдигнато обвинение и на собственика на банката Цветан Василев, който пребивава в Белград. Преди десетина дни Апелативният съд в сръбската столица отхвърли решението на първоинстанционния Висш съд банкерът да бъде екстрадиран в България. 
Тези дни дружеството "Бромак", чрез което Цветан Василев управлява Корпоративна търговска банка, оспори законовите промени, с които управляващите възнамеряват да назначат временни синдици в КТБ. Според адвокатите на "Бромак", тези поправки влизат в противоречие с Конституцията, правото на Европейския съюз и правовия ред в Република България.

Мотивите на защитниците са описани в писмо, адресирано до председателя на Народното събрание Цецка Цачева, държавния глава Росен Плевнелиев, министър-председателя Бойко Борисов, главния прокурор Сотир Цацаров и Европейската комисия.


В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки