Детайл от мозайка в Помпей, на която върху раменната част на бронята на Александър Велики е изобразен кръст, за който съседите твърдят, че е македонският държавен символ
Той не бил знак на християнството, даже египетските йероглифи можели да потвърдят, че бил държавен символ на Древна Македония
Автор: Диана Славчева
За древен македонски държавен символ обявиха кръста в западната ни съседка. Той бил използван като такъв още в първото хилядолетие преди Христа. По-късно бил станал символ на „първата Македонска династия на Източната Римска империя“ и чак след това бил взет на въоръжение от православната патриаршия в Йерусалим и на Византия, която била управлявана от македонски династии! Това твърди публикация в сайта „Македонска нация“.
Според автора й Константин І Велики е баш основоположникът на македонските династии, щото бил роден в Ниш. Вярно, но тогава туй населено място се е зовяло Наисус и още през 75 г. пр. Хр. градът бил превзет от Рим. Апропо, основателят на Константинопол се е родил точно 101 години по-късно. Преди това през желязната епоха тук са живели траките, после келтите завладели тези места. Освен това, в този значим римски град са родени и още двама римски императори – Флавий Констанций ІІІ и Юстиниан І, но кой знае защо те все още не са обявени за македонци.
„До VІ-VІІ в. кръстът никога не е бил „християнски“ символ, както това ни се представя днес“ – твърдят съседите ни. Първият знак на християнството според тях била рибата, защото началото на тази религия било съвпадало с астроложката ера на Рибите!
Според теолозите обаче рибата е била таен отличителен белег на ранните и новопокръстени християни, тъй като гръцката дума за този воден обитател „ихтис“ съответства на абревиатурата на израза „Исус Христос Божия син Спасител“. Какви астролози, какви зодиакални знаци им се привиждат на братята македонци! Или просто „гладна кокошка просо (в случая – риба) сънува“?!
Не – опъват се те. И в тази връзка настояват да се има предвид, че 12-те зодии били неделима част от астралната теология на древните народи и тя се повторила в християнството чрез... 12-те апостоли!
Но македонските умни глави не спират дотук. И с апломб продължават да нареждат мъдрите си мисли как след рибата християните били използвали и различни други символи „като гълъб, палмова клонка и т. н., но никога кръст или не дай, Боже, разпятие“!
Гълъбът, както всеки що-годе грамотен мирянин знае, символизира Светия Дух. Пък палмовите клонки олицетворяват триумфа от победата. В Древния Рим например с тях били награждавани постигналите успех атлети, войници или гладиатори. С тях се отбелязва и влизането на Христос в Йерусалим, където той бил посрещнат от тълпата тъкмо с палмови клонки.
Нейсе, няма да придиряме като македонците, та да издребняваме дотам да твърдим, че видите ли, „съвременните фалшификатори на историята и църквата решили да присвоят“ кръста, който си бил древен македонски държавен символ и взели, че „открили“, че той бил споменат още в ранните Библии като... пръчка. Ама в библейските текстове „много ясно и прецизно“ било споменато, че тя била използвана за наказване на престъпниците. И нямало причина да си мислим, че се описвал кръст.
„След различни перипетии, магии и политико-религиозни трикове“ - твърдят от „Македонска нация“, кръстът официално се появява за първи път в качеството си на християнски символ към края на VІІ в. Даже великият Константин (нали помните – императорът от македонско потекло) „като провъзгласил християнството за държавна религия на Римското царство през 324 г.“ не въвел кръста като негов символ (по ирония на съдбата майка му Елена е канонизирана за светица, защото пък издирила в Йерусалим къде е била Голгота и разпореждайки да се направят разкопки, открива... Светия кръст!).
И тук идва ред съседите да размахат един друг аргумент, изваден изневиделица, както фокусник вади зайче от ръкава си – за първи път изображение на кръст се появявало върху монета от средата на V в., а пък единствените известни дотогава пари, които са имали отпечатано кръстче (в качеството си на държавен символ естествено), били древните македонски монети!
Даже египетските йероглифи можели да свидетелстват, че Македония е била означавана с кръст, който бил известен на древните египтяни именно като неин държавен символ. И потвърждение на това имало в „древното македонско писмо“, на което бил написан средният текст на Розетския камък, за който някога учехме, че уж бил изчукан с египетската демотична азбука.
Хайде да не навлизаме в тези дебри, че там съвсем ще кривнем от правите пътеки и джунглата, избуяла от македонски претенции да са всьо и вся, ще стане напълно непроходима.
За всички вече е ясно кои са всъщност „съвременните фалшификатори на историята и църквата“. Защото, ако си сложат ръка на сърцето и си свалят розовите очила, през които все им се вижда, че „ово йе македонско“, съседите ще трябва да признаят, че кръстът, дето претендират, че е „техен“, е използван още в праисторическо време – и като символ на бога на слънцето, и на бога на дъжда, и дори е олицетворявал елементите, от които е създаден белият свят – въздух, земя, огън и вода. При египтяните с най-важния йероглиф – ахн – който също представлява кръст, пък се означавал животът, безсмъртието, единението на Изида и Озирис – т. е. на женското и мъжкото божества, или казано с други думи, съюзът на земното и небесното.
Изображения на кръст са открити и върху множество артефакти, намерени на различни места по планетата, обитавани от древни цивилизации – Вавилон, Индия, Иран, Гърция, Мексико, и датирани – ехеей, хилядолетия преди Христа и македонците. Жриците от римския храм на богинята Веста също носели кръстове на шията си. Ама нека не бързаме да ги даваме за светъл пример, че току-виж на комшиите им хрумне и тях да изкарат... македонски девойки.