Правителството ще пълни дупки като ни изпразва джобовете
Ремонтите по проблемните участъци по магистралите предвещават един ужасен летен сезон
03 Април 2015, Петък
Звучи като първоаприлска шега, но не е. От 1 април около 150 км от българските магистрали престанаха да бъдат такива – скоростта за движение по тях падна на 90 км/ч.
Автор: Илияна Христова
Причината е, че някои отсечки по тях са в изключително лошо състояние – по „Тракия“ те са в областите Пазарджик и Пловдив, а по “Хемус” между Шумен и Варна.
„Нямаме 100 млн. лв. да ги ремонтираме”, оплака се през февруари министър Лиляна Павлова. Тази сряда обаче тя рапортува тържествено: „Благодарение на Бойко Борисов милионите бяха осигурени”. Този стил вече е до болка познат на широката публика – пари няма, ама вездесъщият Бойко ги намира някак.
Компрометираните отсечки от “Тракия” са строени доста преди гръмкото рязане на лентата от правителството на ГЕРБ през 2012 г. и Бойко-Борисовата партия няма вина за тях, но възниква въпросът защо не са обновени по време на първия й мандат – пари тогава имаше достатъчно. Понастоящем реално магистрала има единствено между Стара Загора и Бургас.
Впрочем „Хемус” в участъка си между Варна и Шумен никога не е била истински аутобан, тъй като постоянно е осеяна с бабуни, дупки и цепнатини.
Магистралните ремонти ще бъдат извършени през топлото полугодие, като през това време ще бъдат поетапно затваряни отсечки по скоростните шосета. Това вещае един ужасен летен сезон за водачите, тръгнали към родното Черноморие.
По-големият проблем обаче е как правителството смята да финансира поддръжка и строеж на магистрали занапред. В началото на годината Павлова съживи старата идея за събирането на такси.
Дори спомена сума – не повече от 10 стотинки на километър за леки коли. Заяви още, че първоначално пари ще се взимат от тежките камиони, докато леките автомобили ще останат с винетки, и ако всичко това влезе в сила, ще е някъде след 2-3 години. Фактът обаче, че тя възобновява тази стара дискусия, която очаквано срещна доста противници преди, е показателен – май наистина се подготвя решение, с което благинката „магистрала” ще стане платена.
Павлова изтъкна, че евентуалната такса ще важи само за новопостроените участъци. Но и в това не може да сме сигурни, тъй като много неща в България се променят в движение, а обещанията традиционно не се спазват.
Важно е да се каже и още нещо – за да имаме платени магистрали, независимо дали нови или стари, това значи да се създадат алтернативни безопасни маршрути. Да има други качествени трасета, които да се ползват, за да не плащат водачите насила. А както се знае, такива няма и не се очаква да се създадат до няколко години.