Издяланото в скала в румънската част на Дунав в близост до град Оршова 40-метрово каменно лице на последния владетел на даките – Децебал, предлага една от най-екзотичните гледки при пътуването по реката
С помощта на десетки 360-градусови панорамни снимки човек може да пътешества по реката без да мърда от дома си
Автор: Диана Славчева
Прословутите Велики географски открития са се точили в продължение на три века – от ХV до ХVІІІ в. Оттогава са изминали също горе-долу три столетия и ето че вече не е нужно да късаме чифт след чифт чепици, за да опознаваме света. Научно-техническата еволюция като с топ може да ни изстреля за миг дори до космическите терени. А Земята буквално се оказва тясна за търсещите приключения наши души.
Но пък за съвременния човек не е проблем без дори да помръдва от мястото си, без да похарчи нито стотинка и без да е нужно да мисли за вода и храна, да изкачи спящия в момента вулкан, увенчаващ японската планина Фуджи; да надникне в „живата лаборатория на Дарвин“ в тихоокеанския архипелаг с островите Галапагос; да се гмурне сред екзотичните риби, морски костенурки и корали, плуващи във водите край Големия бариерен риф; да поброди из джунглата на Камбоджа в търсене на изгубените кралства на кхмерите или да се добере през лианите до покрития с дървета мистичен храм Та Прохм, превърнал се в декор за филма „Лара Крофт:
Томб Рейдър“; или пък да погостува на световната столица на белите мечки в тундрата, превзела канадския бряг край залива Хъдсън... Разбира се, покрай тези по-експресивни дестинации, няма проблем и да хвърли поглед от върха на Айфеловата кула или пък да разгледа панорамата, разкриваща се от най-високия все още небостъргач Бурж Халифа в Дубай; да се завърти покрай пирамидите в Гиза, да пошляпа из каналите на Венеция; да се пусне по течението на река Колорадо, преминавайки през 7 американски щата, две държави и 9 национални парка, или да се разхожда колкото ще около беломраморната индийска перла Тадж Махал.
Тези невероятни пътешествия са възможни не благодарение на някоя нискотарифна туристическа агенция, а на усилията на вездесъщия чичко Гугъл да направи достъпно за всеки световното многообразие, красота и историческо наследство.
С помощта на т. нар. трекер, разполагащ с 15 лещи, монтирани на върха на мачтата му и насочени в различни посоки, са нащракани десетки 360-градусови панорамни снимки, които впоследствие са добавени в платформата Street view, явяваща се част от Google maps.
Най-новите изображения, станали достъпни по този начин до световната публика, предлагат едно вълнуващо виртуално пътуване по тихия бял Дунав – от словашката столица Братислава до румънския град Черна вода. Техниката на чичко Гугъл е заснела най-големия воден басейн на Стария континент в края на миналото лято, като кадрите по течението на реката пренасят интернет пътешествениците през главозамайващи панорами по дунавските брегове на Словакия, Хърватия, Сърбия, Унгария, България и Румъния.
„Заснемането на Дунав е една от най-дългите ни и специални фотосесии. Това е първият път, в който Google прави колекция от изображения, обхващащи 6 страни. Всеки може да си направи круиз по Дунава и да открие незабравими места като Братислава, замъкът Буда, Белград и проломите на Дунава” – отбелязва Улф Шпицер, програмен мениджър на Street view.
А мениджърът по „Бизнес развитие” на компанията Парис Чайлдрес допълва: „Повечето хора никога не успяват да плават по Дунав или да се разходят в този район, пълен с исторически забележителности. Сега Google дава възможност на всички да се насладят на реката от своя стол”.
Тракерът, който е заснел кадрите, е бил монтиран на круизния кораб Treasures (в превод „Съкровище“), който плава по най-голямата европейска река.
За разлика от течението на Дунав в останалите европейски страни, в българския си участък реката очертава граничната ни линия със съседна Румъния.
В България тихият бял Дунав е неизменна част от дългото ни историческо минало и е вдъхновявал не един от българските поети, посветили му емоционални литературни творби.
Понастоящем между двата бряга на тази значима водна артерия има два моста, които свързват нашата страна и Румъния. По тях върви усилен автотрафик, тъй като съоръженията предлагат едни от най-бързите маршрути за достигане до Западна Европа.