Няма информация премиерът Борисов да е обсъждал темата при посещението си в Истанбул
Автор: Ани Петрова
Турция е решила да изгради третата си ядрена централа в Инеада – градче, отстоящо само на 10 км от българската граница. Това съобщи в сряда пред Sabah, турският министър на енергетиката и природните ресурси Али Реза Алабуюн. Новината веднага бе тиражирана от местни и чужди електронни медии, включително и от руската държавна РИА „Новости”.
Случайно или не, но поредното, при това предизборно (на 1 ноември в югоизточната ни съседка предстои парламентарен вот) обявяване на бъдещия строеж на АЕЦ в Инеада съвпадна с посещението на Бойко Борисов край Босфора, където той се срещна с турския си колега Ахмед Давутоглу. В същия ден българският премиер разговаря по телефона и с президента на Турция Ердоган, който по това време не бе в Истанбул, където се откри глобален форум на тема „Миграция и развитие”.
От телевизионните репортажи се видя, че Борисов и Давутоглу се разцелуваха, но нито от предаденото от репортерите, нито от прессъобщенията на информационната служба на МС се разбра дали нашият министър-председател е обсъждал с домакина си горещата тема за тази АЕЦ, която ще е на един хвърлей място от пограничното наше село Резово и, както стана ясно още преди години, е еднакво нежелана от жителите и на българското, и на турското черноморско крайбрежие.
От казаното от турския министър на енергетиката и природните ресурси Али Реза Алабуюн стана ясно, че Анкара разчита с електроенергията от атомната електроцентрала в Инеада да покрива потреблението в европейската част на Турция и същевременно да стимулира инвестициите в региона.
„Водим преговори с компании, които имат интерес от изграждане на нашата АЕЦ.
Китайски, американски и японски фирми са изразили своите намерения за участие в проекта. Подписахме протокол за взаимно разбиране с представители на американската компания Westinghouse", допълни Али Реза Алабуюн, цитиран от РИА „Новости”.
Агенцията припомня, че първата турска АЕЦ „Аккую“ ще бъде изградена в южната провинция Мерсин, а втората се очаква да бъде построена във вилаета Синоп, разположен по южния бряг на Черно море.
Неприятната новина, долетяла откъм Босфора, е повод да припомним, че в ранната есен на 2012 г. повече от месец жителите на Резово с огромна тревога наблюдаваха разполагането на кранове и багери и започването на мащабни строителни дейности на турска територия. По това време премиер на Турция беше сегашният президент Реджеп Ердоган, който лично обяви, че в Инеада ще се строи АЕЦ. Местните жители обаче се разбунтуваха срещу това решение и единствено екип на телевизия СКАТ замина, за да покаже на българските зрители протеста им. Той бе отразен и в репортаж на в. „Десант”. Нека припомним част от него:
„Мощен граждански протест на хиляди хора в Турция спря строеж на атомна електроцентрала (АЕЦ) до самата българска граница в девствените гори на Странджа планина, точно срещу българското село Резово. Това се случи на 31 октомври (2012 г.) в турското градче Бегеджик, община Инеада, принадлежащо към Лозенградска област. На тази дата там трябваше да се проведе обществено обсъждане за изграждането на АЕЦ. Заради бунтът на местните, правителството на Турция се отказа от намеренията си и съгласно законите в държавата, замрази проекта за неопределено време”.
В края на ноември 2012 г., седмица след като югоизточната ни съседка уж официално обяви, че се отказва от енергийните си проекти в Инеада и няма да строи там нито АЕЦ, нито ТЕЦ, Росен Плевнелиев посети комшиите. Визитата му донесе новината, че все пак Турция ще вдигне огромна ТЕЦ в непосредствена близост до границата ни, точно срещу Резово. Българският президент обаче получил уверението, че страната ни щяла да бъде допусната да се запознае с оценката за въздействие на околната среда в Странджа. „В знак на благодарност за щедрия жест, нашият държавен глава за пореден път се ангажира с гореща подкрепа за „европейската перспектива“ на Турция”, информира тогава „Десант”.
Сега нещата се повтарят, макар и с леко променен аранжимент. От официалните информации научаваме, че премиерът Борисов е благодарил на премиера Давутоглу и на президента Ердоган за „огромните усилия, които турската държава полага, за да задържа на своя територия милионите бежанци”.
Съобщено бе също, че той е информирал турския си колега за позицията, която ще защитава България на предстоящото заседание на Европейския съвет, а именно – за изграждане на зона за сигурност в Сирия, за включване на нашата съседка в третия пакет на сигурните държави по произход, както и за оказване на финансова помощ за страната, подслонила два милиона бежанци.
„Самият факт, че президентът Ердоган беше приет във всички европейски институции показва, че и ЕС отчита направеното от Турция. И аз неслучайно благодарих на колегата за това, което направи преди месец при Одрин – отиде лично да разговаря с бежанците, за да не дойдат десетки хиляди на нашата граница”, изтъкна министър-председателят Бойко Борисов, цитиран от своята пресслужба. Според същата информация премиерът Давутоглу определил разговора като „изпълнен с много смисъл” и проведен във важен момент.
В такива случай се казва: „Боже, пази България!”. И дано ни се размине съседството с мирния турски атом...