НФСБ с искане за касиране на вота заради изборни измами
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов и кандидатът за кмет на Пловдив Славчо Атанасов обясняват мотивите за искането им изборите в Града под тепетата да бъдат касирани
Патриотите оспорват резултатите в Пловдив, Благоевград, Сливен, Поморие и Средец заради масови нарушения
Автор: Десант
Партия „Национален фронт за спасение на България“ оспорва резултатите от отминалите местни избори в редица общини заради груби нарушения на Изборния кодекс. Безспорно най-отчетлив пример за това е балотажът в Пловдив. Там кандидатът на „Патриотичен фронт - НФСБ и ВМРО“ Славчо Атанасов загуби на втори тур от Иван Тотев (ГЕРБ) с по-малко от процент и половина (49,27 на 50,73 %) от гласовете на избирателите.
На 10 ноември 2015 г. искането на юристите на НФСБ бе входирано в Административен съд – Пловдив, като освен изборът на градоначалник на Пловдив се оспорва и вотът за кмет на районите „Тракия“ и „Западен“.
Основните мотиви на родолюбците са масовите прояви на корпоративен вот, умишлени фалшификации от членове на секционни избирателни комисии (СИК), както и търговия с гласове в големи мащаби.
В жалбата на „Патриотичен фронт - НФСБ и ВМРО“ са посочени скандални примери. Голяма група хора, около 2 хиляди души - служители на общински предприятия в Пловдив, но живеещи извън областния град, са били заставени да се регистрират адресно в града. Това е направено преди 25 април 2015 г. с изричното разпореждане те и семействата им да гласуват за ГЕРБ и Иван Тотев. Мнозина от тях вече са дали показания пред Районната прокуратура като са потвърдили тази информация.
В голям брой от секциите се наблюдава така нареченият индиго ефект (следи от мастило) върху част от бюлетините. Докато в едни от СИК-овете обаче „белязаните“ са признати за валидни, каквото е разпореждането на ЦИК, в други това не е станало. Така се появяват голямо количество невалидни бюлетини, което също дава почва за манипулации.
Засечени са от представители на патриотите и десетки други случаи, когато бюлетините на балотажа са били разгънати в прозрачната урна с цел да се контролира вотът.
Патриотите посочват в жалбата си и че в деня на вота е арестувана група от хора в район „Западен“, където е и циганският квартал „Столипиново“, по сигнали за манипулации. Множество представители на СИК също са сигнализирали в щаба на Славчо Атанасов за големи групи от хора, които са тръгнали към циганските секции в самия край на изборния ден на 1 ноември 2015 г.
Най-скандалният случай е засечен в една от секциите в район „Тракия“ на Пловдив. Там членове на СИК са откъснали купчина бюлетини, попълнили са ги с № 3 – номера на кандидата на ГЕРБ Иван Тотев, но са били засечени от представител на щаба на Славчо Атанасов, малко преди да бъдат пуснати в урната. Случаят е документиран и полицията води разследване.
Сериозни нарушения бяха регистрирани и в район „Западен“, където броят на невалидните бюлетини надхвърля 300 при разлика за победителя от 93. Това е предпоставка за фалшификация на вота от секционните избирателни комисии.
Сканираните протоколи в сайта на ЦИК се различават от протoкoлите, дадени на застъпниците на Патриотичния фронт.
В нощта на балотажа телевизия СКАТ засече и редица нарушения в Общинската избирателна комисия в Пловдив. „Множество членове на СИК отварят чувалите с бюлетините, а протоколите са дописвани на коляно и поправяни от председателите на СИК, което е абсолютно забранено от Изборния кодекс,“ заяви лидерът на НФСБ в Пловдив Константин Гаров след внасянето на искането на патриотите в Административния съд.
Решението на магистратите дали ще бъдат отворени чувалите за ръчно преброяване, по закон трябва да излезе в срок от две седмици след подаването на жалбата.
НФСБ иска касиране и в Сливен. Родолюбците там, начело с областния координатор на партията Доброслав Иванов, входираха искането в местния Административен съд на 8 ноември 2015 г.
„В избирателните секции при преброяването на бюлетините масово са прилагани нееднакви критерии за преценка на действителността им, в резултат на което с решението си ОИК е обявил неточни резултати, тъй като същите са изчислени на база грешни протоколи от секционните избирателни комисии", се казва в жалбата на патриотите.
„Бяхме свидетели на най-мръсните избори, провеждани през последните 25 години. Нарушенията са в огромни размери. Много от бюлетините за НФСБ изобщо не са отчитани. Пример за това е една от секциите в квартал „Клуцохор“. Там от 24 гласа за формацията в първоначалния вариант на протокола, впоследствие са вписани само четири. Масова бе тенденцията председателите на СИК-овете да отказват копия от протоколите на представителите на НФСБ“, отбеляза Доброслав Иванов.
На следващия ден – 10 ноември 2015 г., след като патриотите внесоха жалбата си в Административния съд в Сливен, магистратите постановиха повторно преброяване на бюлетините за общински съветници в общините Сливен и Нова Загора.
Не по-различна е ситуацията и в Поморие. В морската община най-българската партия спечели 596 гласа и един мандат в местния парламент. Според изборното законодателство при преразпределянето на вота обаче патриотите трябва да имат още един представител в местния ОбС. По тази причина бе и подадена жалба срещу ОИК – Поморие, в бургаския Административен съд на 5 ноември 2015 г.
„Съгласно решението на ОИК – Поморие, НФСБ има най-голям остатък от подадените гласове след определянето на броя на мандатите на партиите. Съгласно Изборния кодекс, при това положение Националният фронт трябва да получи втори мандат в Общинския съвет на Поморие“, заяви Даниела Радева, лидер на партията на СКАТ в морския град.
Жалбата на патриотичната формация бе отхвърлена от АС в Бургас на 6 ноември 2015 г., но тя ще бъде обжалвана от юристите на родолюбците.
На 3 ноември 2015 г. шест партии и коалиции, сред които и НФСБ, внесоха в ОИК – Благоевград и в местния Административен съд жалба с искане за касиране на изборите за кмет и общински съве.
В искането се отбелязва, че в 60 процента от секциите са констатирани нарушения на изборния процес. Най-масовото нарушение от страна на членовете на СИК е незачитането на преференциите за отделните кандидати.
Другото често срещано нарушение е, че при предаването на протоколите от СИК в ОИК поправките в изборните документи са извършвани в противоречие с кодекса. Корекциите на много места са подписвани само от част от членовете на Общинската избирателна комисия.
Националният фронт оспорва изборните резултати и в община Средец. Представителите на коалиция „НФСБ и СЕК“ Руси Ангелов и Таня Тодорова, както и кандидат-кметът на патриотите Живко Гърков, входираха жалба в Общинската избирателна комисия на 31 октомври 2015 г., както и в бургаския Административен съд.
В искането за касиране на изборите родолюбците посочват множество примери за манипулации и откровени фалшификации. Така в един от протоколите от СИК в село Вълчаново не са положени подписите на всички членове на комисията.
„Установихме и други фрапиращи несъответствия и манипулации на вота. Например в общински помещения, които не са за жилищни нужди, са регистрирани хора, които уж живеят там. Има и много изборни туристи – около 800 души, които дори не са регистрирани по надлежния ред, но въпреки това гласуваха“, заяви Гърков след входирането на жалбата.
Иван Жабов, който бе основният претендент за кметския пост в община Средец, спечели още на първия тур на местните избори с 51,30% от гласовете. Разликата между него и Живко Гърков бе само 1400 гласа в полза на кандидата на ГЕРБ.
Много е вероятно НФСБ да входира жалба за касиране на изборите и в Оряхово, където има странно разпределение на мандатите в местния общински съвет. При приблизително равни резултати (разлика от 17 гласа), ВМРО вкарва двама души в ОбС, а НФСБ - нито един.