Бутафорните съоръжения на Яйлата ръждясаха и вече са опасни
Ръжда, корозия и разруха само една година след грандиозния строеж на Яйлата
15 Ноември 2015, Неделя
Бутафорните обезопасителни преграждения от метал и стъкло, поставени преди година в крепостта на археологическия резерват Яйлата вече са в окаяно състояние.
Автор: Десант
Парапетите се клатят застрашително и няма гаранция за сигурността на преминаващите посетители. Ръждясали са и металните части от тях, които уж бяха изработени от неръждаема сплав.
За това алармира Владо Руменов от Гражданска инициатива за опазване на културно-историческото наследство (ГИОКИН).
Изпълнението на проекта „Яйлата, античната врата на Добруджа” срещна съпротива от природозащитници и граждани още по време на строителните дейности през 2014 г.
Проектът бе на стойност 2 милиона лева. Още по време на строителството, от ГИОКИН отправиха множество критики относно несъответствието на използваните материали с вписаните в плана, използването на нискоквалифицирани работници и за некачественото изпълнение като цяло.
От гражданската инициатива определиха изпълнението като пълна бутафория. Още преди година бе алармирано, че проектът не е в съответствие с международни документи в областта на опазване на културното наследство, които България е ратифицирала.
Според недоволните от изпълнението на проекта, има сериозни съмнения за безотговорност, немарливост и злоупотреби. Вместо варовикови камъни от района, както е вписано в предварителната документация, утвърдена от Министерството на културата, в направата на лицевата зидария е вложен облицовъчен камък русенски варовик, който е със съвсем различни характеристики. И съответно много по-евтин.
Материалите и механизацията е трябвало да се пренасят на ръка до строителната площадка, за да не се унищожат местообитанията на редки и застрашени видове, както и степна растителност, е бил предварителният замисъл, но на практика пренасянето е станало с тежки камиони, които са нанесли щети на местната флора върху площ от 12 декара.
Като сериозна нередност се отчита и поставянето на метален профил за укрепване на скалната църква. Целта бе обектът да не се превърне в поредното бутафорно изпълнение и да не се злоупотребява с отпуснатите средства.
„Вместо контролните органи и компетентните институции да се задействат, стигна се дотам, че от всички страни започнаха да обвиняват нас, че сме некомпетентни и злонамерени. Сега с притеснение очакваме и ледовата ерозия на хигроскопичния нискокачествен варовик, който беше използван за надграждане на оригиналните археологически структури”, добавя Владо Руменов от ГИОКИН.
През октомври бе сложен краят на друга сага, свързана с грубо нарушение на забрани за строителство в резервата Яйлата. Премахнат бе незаконният строеж на крупните арендатори братя Павлови.
Двамата земеделци от Генерал Тошево изляха бетон на самия ръб на скалата в землището на каварненското село Камен бряг, като се опитаха да представят строителните дейности като основен ремонт и реконструкция за възстановяване на рибарска хижа с навес в техен имот, закупен през 90-те години на миналия век, намиращ се в границите на резервата.
След съдебна битка, продължила повече от седем години, през лятото Върховният административен съд потвърди заповедта за събаряне на незаконния строеж.