Разкритията идват след проверка на парламентарната Комисия за борба с корупцията, инициирана от депутатите от Патриотичния фронт Валентин Николов и Валентин Касабов
Автор: Десант
Над 170 държавни жилища са продадени неправомерно и на ниски цени на заемащи високи публични длъжности по етажите на властта. Данните бяха огласени на 4 декември от Комисията за борба с корупцията (КБК) към Народното събрание, която се оглавява от депутата от Патриотичния фронт Валентин Николов.
Разследването на комисията е установило, че скандалните сделки са сключвани основно в периода 2001-2009 г., по време на управлението на кабинетите на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев.
„През последните 18 години само в София неправомерно продадените ведомствени жилища на служители на парламента, на отделните министерства и на столичната областна управа са 57. При всички разгледани от нас сделки данъчните оценки на жилищата са далеч под пазарните. Стойностите, на които те са продавани, са изключително занижени. Установихме, че с апартаменти са се сдобили много широк кръг от наетите на държавна служба чиновници, които нямат това право - несемейни младши експерти, неквалифицирани служители, дори чистачки“, заяви Николов на брифинг в парламента.
При това, всичките са уредени с огромна жилищна площ, която далеч надхвърля изискванията по норматив. Има случаи, в които на сто квадратни метра се шири един човек.
„Всъщност, в столицата всички жилища са над 100 кв. м, което означава, че ако тези жилища не са предоставени на многодетни семейства да живеят в тях, това безспорно е нарушение на закона“, заяви пред медиите Валентин Николов.
Проверката започна още през юли тази година, като неин инициатор бе именно Николов. Той загатна за някои от най-скандалните случаи. Срещу 20 хил. лв. бивш областен управител се е сдобил с апартамент от 200 квадрата в столичния кв. "Изток". Бивш министър пък е собственик на жилище от 71 кв. м. в „Дианабад“ срещу сумата от 53 хил. лв., при пазарна цена на имота от 176 хил. лв.
„Поводът за проверката беше оповестената в медиите информация за продажба на апартамент на действащ народен представител – на Мустафа Карадайъ от ДПС. И за да няма никакви съмнения или пък обвинения в преднамереност, решихме да проверим всички случаи“, уточни Валентин Касабов.
Случаят с Карадайъ датира от 2003 г., когато той е бил заместник-председател на Агенцията за следприватизационен контрол. Той е купил държавното жилище благодарение на подписа на Росен Владимиров, тогава областен управител на София и заместник-председател на ДПС.
Данъчната оценка на луксозния апартамент е била около 54 хиляди лева. Продажбата обаче е станала за 24 600, като Карадайъ е платил само 25 процента от сумата в реални пари, а другите 75 на сто са били платени с компенсаторни записи. Тогава те имали стойност между 18 и 30 стотинки, което означава, че Карадайъ си е купил апартамента за 11 000 лв.
Скандалното е, че народният представител от ДПС е член на Комисията за борба с корупцията, което го поставя в тежък конфликт на интереси – да разследва сам себе си.
Карадайъ обаче отказа да напусне КБК въпреки призивите на Патриотичния фронт и ГЕРБ, като редовно се опитва да саботира заседанията на комисията с оправданието, че му трябва преводач от турски език.
Валентин Николов посочи, че освен Мустафа Карадайъ, в скандалния списък на облажили се от властта е и Найден Зеленогорски от Реформаторския блок. Той дори е поискал от Народното събрание жилището му в София да бъде продадено на пазарна цена, тъй като закупил такова и в Плевен, и сумата да му бъде преведена.
„Определено има закононарушения в раздаването на държавни жилища, но всички подробности ще станат ясни, когато завършим проверката официално. До края на идващата седмица ще обобщим цялата информация и имената на всички - настоящи и бивши служители на властови позиции, които се облагодетелствали незаконно, ще се появят на сайта на Народното събрание“, категоричен бе Валентин Николов.