Разкази за заледения Дунав, който поглъща сватба, сомове – човекоядци, както и описания на риболова през различните сезони може да се видят в изложба в русенския музей
Автор: Десант
От днес в зала „Русе" на Историческия музей в едноименния дунавски град може да бъде видяна изложбата „Рибарите от Лом и Орсоя“, която представя теренно етноложко проучване в осем различни теми.
Основна цел на проучването е да се съберат устни разкази, които да очертаят местната рибарска общност и нейното активно присъствие по река Дунав и близките острови, както и в блатото „Орсоя“.
В разказите присъстват образите на заледената река, която поглъща сватба, сомове – човекоядци, както и описания на риболова през различните сезони.
Основен проблем за рибарите е бракониерството, както и замърсяванията на околната среда, които са важни елементи от биоразнообразието.
Проектът изследва знанието, уменията и практиките на местната рибарска общност, които имат измеренията на нематериално културно наследство, тъй като са част от традиционния щадящ риболов по Дунав, който съществува от хилядолетия.
Изложбата се показва първо в Русе, а после ще гостува и в Лом.
Проектът „Културното наследство на Дунавските рибари. Общността в Лом и Орсоя“ на сдружение „Европейски пространства 21“ в партньорство с музеите в Русе и Лом се реализира с подкрепата на Програма „Културно наследство“, модул „Съхранение и популяризиране на културното наследство“ на Национален фонд „Култура“, 2020.