С наредбата всички нови многофамилни жилищни сгради трябва да бъдат проектирани с достатъчно широки асансьори, коридори, врати и помещения не само в общите части, но също така и във всеки един отделен апартамент, така че да е възможно придвижването на хора с инвалидни колички и патерици
Автор: Десант
Нова наредба на министерството на на регионалното развитие и благоустройството предвижда всяка новострояща се жилищна сграда да е достъпна за хора с увреждания. Изискването обаче заплашва цените на имотите да се вдигнат с 30-40 процента.
С наредбата всички нови многофамилни жилищни сгради трябва да бъдат проектирани с достатъчно широки асансьори, коридори, врати и помещения не само в общите части, но също така и във всеки един отделен апартамент, така че да е възможно придвижването на хора с инвалидни колички и патерици.
Балконите и тоалетните, например, трябва да са с площ минимум 1.50 на 1.50 м, коридорите - 1.20 м, ако по дължината си имат врати, самите врати не трябва да са по-тесни от 80 см, а входните - от 1 метър, посочват от сдружението на строителните предприемачи.
Асоциацията на строителните предприеми у нас алармира, че тези нови изисквания за всеки апартамент в една сграда ще доведат до по-голяма жилищна площ и ще вдигнат цените между 30 и 40%.
От МРРБ не са представили оценка на въздействието от новите изисквания за достъпност в жилищните сгради, дори посочват, че.за прилагането на нормативния акт не са необходими допълнителни финансови средства".
Според мотивите появата на новата наредба е свързана с влизането в сила на напълно нов Закон за хората с увреждания през 2019 г. От МРРБ уточниха пред в."Сега", че всъщност новата наредба поставя изисквания за по-широки тераси и врати в новите жилища, но не и за тоалетните и коридорите.
Държавните екперти не рабират кое толкова би повишило цената на новостроящите се имоти. По старата наредба от 2009 г., ако една сграда е с повече от 30 апартамента, задължително на партера й трябва да се проектира апартамент за човек с увреждания - с широка тоалетна, широки врати и коридори.
Сега, с новите технически изисквания площта на един двустаен апартамент например ще нарасне до 80 кв. м, казват строителните предприемачи. Тази наредба за универсалния дизайн е обнародвана на 12 февруари тази година, и само месец по-късно вече е в сила.
От МРРБ не са се съобразили с предложението на строителните фирми да се даде 6-месечен отлагателен срок за готовите и вече одобрени проекти. Сега архитектите ще трябва да преправят наново проектите, най-вече заради по-широките тераси, което ще оскъпи жилищата.
Новите изисквания са насочени не само към новото строителство на жилищни сгради, те стават задължителни и при всеки основен ремонт, преустройство и промяна на предзначението на имота.