В нея са включени тридесет и две табла и десет витрини с много снимки и документални материали
Автор: Десант
Документална изложба „Аз съм бил винаги българин...”, посветена на 200 г. от рождението на българския революционер и идеолог Георги Стойков Раковски, е подредена от днес до 24 април в сливенската галерия „Май“. Тя е част от Националната програма за честванията на бележитата годишнина.
Организатор е Община Сливен и Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в партньорство с Националната библиотека „Св.св.Кирил и Методий”, Регионална библиотека „Петко Рачов Славейков” - Велико Търново и Исторически музей – Котел.
В експозицията са включени тридесет и две табла и десет витрини с много снимки и документални материали, които проследяват живота и делото на многопластовата личност на Раковски, очертала пътя към свободата на отечеството.
Представени са живота и делото на Раковски в дати като е акцентирано на неговото семейство, годините на учение в Котел, Карлово и Цариград. Специално място е отделено на обучението му в гръцката гимназия в Куручешме, където получава солидно образование, овладява седем езика, но съзнателно пренебрегва благоприятните предпоставки за един успешен живот и високи длъжности и посвещава съдбата си на освобождението на отечеството.
Акцент в изложбата е пребиваването му в Марсилия, където възприема идеите на Джузепе Мацини и Джузепе Гарибалди за борба срещу чуждото потисничество. Представени са плановете за освобождение на България, които Георги Раковски изготвя с убеждението, че при осъществяването им трябва да участва целият народ.
В изложбата се поставя акцент и на Първата българска легия, която Г. Раковски замисля и организира като ядро на бъдеща освободителна армия, и на най-важната институция в Легията учреденото от него „Върховно началство“, което играе ролята на щаб на легията, но и на привременно правителство. Със снимки са представени най-видните участници в Първата легия и неговите идейни последователи.