Доклад на „Четири лапи" алармира, че зоологически градини у нас са получили лиценз, независимо че условията в тях не отговарят и на националното законодателство
Автор: Десант
Нов доклад на международната организация за защита на животните „Четири лапи" разкрива, че в продължение на години наред в България лъвове, мечки, тигри и други представители на дивата фауна се отглеждат в зоопаркове без лиценз и в неблагоприятна среда, която не отговаря на законовите изисквания - настанени са в голи бетонни клетки, построени преди повече от петдесет години!
В момента у нас съществуват 17 зоологически градини, отворени за посетители, включително и един зоопарк, чийто лиценз е отнет през 2011 г. Според доклада на организацията, поне 14 от тях отглеждат лъвове или кафяви мечки и трябва спешно да подобрят условията за тези видове, за да отговарят на специфичните за тях нужди и на законовите изисквания.
Няколко зоопарка в страната са получили лиценз, независимо че условията в тях не отговарят и на националното законодателство. Освен това, лицензите често се подновяват с повтарящи се едни и същи неизпълнени условия от предишни такива, без да има видимо подобрение в условията, при които се отглеждат животните.
Един от обезпокоителните изводи на доклада е, че някои от зоопаркове, които са отворени за посетители в България, не отговарят на минималните законови изисквания. Част от зоопарковете размножават и разменят животни, за които нямат ресурси и възможности да се грижат в дългосрочен план, а много зоопаркове не извършват консервационна или образователна дейност. Често развъждането е с цел запълване на клетките и привличане на повече посетители без да се осигури необходимата ветеринарна грижа и капацитет за настаняване на животните след като пораснат.
Сред случаите, описани в доклада, са раждането на лъвчета, резултат от близкородствено размножаване, лъвове и тигри, живеещи в тесни клетки с ниски тавани, бетонен под и без обогатяване на средата, както и животни, търгувани между зоопарковете, дори ако приемните съоръжения нямат лиценз да работят като такива.
Анализът на екипа на „Четири лапи" за условията в зоологическите градини в България показва, че има няколко сериозни методични проблема, които до голяма степен се дължат на финансирането, управлението и планирането на колекциите в зоологическите градини.
Има системна практика на зоологически градини да работят без лиценз и въпреки това - да остават отворени за посетители. Някои животински видове са обект на неконтролирано и близкородствено размножаване и развъдни „заеми“ между зоологически градини, без да има възможност да бъдат отглеждани в подходящи за вида условия на територията на България. Спасителните центрове, които се намират в тях, нямат необходимите условия и капацитет да приемат всички животни в нужда.
В рамките на кампанията си #Зов за зоопарковете от организацията настояват, че спешно трябва да се прекрати отглеждането на големи хищници като мечки и големи котки в зоологически градини, които не могат да осигурят необходимите условия, поради липса на място, подходящи заграждения или други ресурси.
Международна петиция, вече подписана от повече от 40 000 граждани, призовава еврокомисаря по околната среда, българския министър-председател и българския министър на околната среда и водите спешно да осигурят прилагането на съществуващите закони и да се погрижат да подобрят или затворят съоръжения, които не отговарят на законодателството.
„Четири лапи“ предлага конкретни препоръки за постигане на съответствие с целите на Директивата за зоологическите градини на ЕС. Това включва контрол и планиране за устойчиво подобряване на ситуацията от компетентните органи, както и прилагане на добри практики и ефективно управление от собствениците на зоологически градини в страната.
„Четири лапи“ работи за подобряване на живота на дивите животни в България повече от десет години. През този период организацията многократно е съобщавала за проблеми при отглеждането на диви котки и мечки в много зоологически градини, инициира инспекции и предприема проекти за преместване и намиране на по-подходящи за вида условия за 7 лъва и 9 мечки от български зоопаркове.