Доколко обаче броят на преброените птички ще е статистически правдоподобен
Автор: Дина Харизанова
Природозащитниците от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) за пеета поредна година организира кампанията... „Ние броим врабчетата". За целта се приканва народонаселението да отдели по 10 минути в диапазона от 9 до 12 ч. на 24 април, па да изчете врабчовците, които се мернат пред погледа му и да запише данните в специално създадена секция в сайта на организацията.
Не става ясно как човек може да се сигурен, че дадено връбче вече не го е преброил веднъж, ако е прехвръкнало от съседно дърво или клонче. Доколкото е известно, птиците имат навика да прелитат от едно дърво на друго или от едно място на друго. Те не стоят неподвижно, за радост на броящите ги абдали. Но нейсе. Да не придиряме!
Резонен е и въпросът доколко броят на преброените птички ще е статистически правдоподобен и може да се ползва за научни цели, да речем.
И още - въпреки че през 2018 г. например в рамките на кампанията „Ние броим врабчетата“ са преброени 4071 птички, а през миналата година - 4627, това не пречи да се повтаря до втръсване мантрата, че, видите ли, врабчетата били намалели с 30% и аха-аха да изчезнат.
„Ние, врабчетата, може и да загиваме, но перушината ни остава жива по земята" - заявяват хвъркатите в страниците на „Ние, врабчетата" от Йордан Радичков.
Но това не пречи, изнасяйки ужасяващи данни от преброяването, сочещи, че врабчетата вече са почти на изчезване, от природозащитните организации да ревнат, че трябва да се похарчат няколко милиона за тяхното спасяване. И тогава ще се заредят едни проекти, ще потекат едни потоци от евросредства...
А обикновените българи, които не се хващат на въдицата да броят врабчетата, ще има да лапат мухите...