Те ще напомнят на посетителите, че трябва безкомпромисно да пазим планетата и нейното изумително биоразнообразие
Автор: Десант
Учените алармират – ако замърсяването с пластмаса на моретата и океаните продължи, след 30 години в тях ще има повече боклук, отколкото живи организми. За да покажат какво може да изгуби планетата, от бургаския природонаучен музей са подбрали от фонда си експонати на някои от най-екзотичните представители на фауната на световния океан.
Представените в нова витрина екземпляри не се срещат в нашето Черно море и може да се видят в Бургас единствено в музейната зала.
Посланието е, че необходимо хората да променят някои от ежедневните си навици и най-вече да намалят употребата на пластмасови изделия, за да не станат морските обитатели само музейни експонати.
Посетителите с очите си ще могат да се убедят, че тези същества заслужават да живеят, защото са изключително красиви и имат интересна биология и особености. Като гигантската костенурка карета. Или красивине, но опасно отровни морски охлюви. И невероятните морски звезди, които ако огкъснеш част от тях, регенерират и се възстановяват напълно.
До голямата костенурка във витрината се е разположил и един препариран албатрос, който също не се среща в България, но е забележителен с огромния мах на крилата си.
Експонатите в най-новата витрина са постъпили в бургаския природонаучен музей най-вече чрез дарения, но досега не са показвани пред посетителите. Сега те ще останат за постоянно в експозицията, за да ни напомнят, че трябва безкомпромисно да пазим планетата и нейното изумително биоразнообразие.
Работното време на Природонаучния музей в Бургас е от вторник до събота от 9 до 17 ч. и неделя от 9 до 14 ч.