Прокуратурата разкри руска връзка между взривовете у нас и в Чехия


Прокуратурата разкри руска връзка между взривовете у нас и в Чехия
28 Април 2021, Сряда


В хода на разследването е установено, че шест руски граждани са пребивавали на територията на Република България около датите на взривовете и опитите за отравяне на тримата български граждани, посочи говорителят на главния прокурор

Автор: Десант

През  последните десет години бяха регистрирани редица случаи на взривове в складове и производствени помещения в заводи за производство и утилизация на взривни вещества, оръжия и боеприпаси.  Прокуратурата, съвместно с Държавна агенция за национална сигурност и Дирекция „Специални операции и борба с тероризма“ към Главна дирекция „Жандармерия“, анализира някои от случаите, вследствие на което се установи сходство при четири от тях, съобщават от прокуратурата.

Първият случай е от 12.11.2011 г. до с. Ловни дол, когато е взривен склад, собственост на фирма „ЕМКО“. Унищожено е било значително количество боеприпаси и взривни вещества, предназначени за износ към Министерство на отбраната в Грузия. Установено е, че собственикът на търговските дружества, чиято продукция е била съхранявана в засегнатата складова база, е българският оръжеен търговец Емилиян Гебрев.

Вторият случай е през 2015 г. до с. Иганово, при който е взривен склад за готова продукция на ВМЗ-Сопот. Част от унищожената продукция по информация на Министерство на икономиката също е собственост на търговско дружество „ЕМКО“.

Третият случай е отново през 2015 г., когато е взривен цех за производство на боеприпаси на ВМЗ-Сопот, с. Иганово.

На 31.05.2015 г. в сградата на бившия Институт по специална техника, находящ се в гр.София, възниква пожар, което е предмет на разследване по друго досъдебно производство. Вследствие на пожара изгарят иззетите веществени доказателства по делото за взривовете в складове на ВМЗ-Сопот, с. Иганово. Съгласно заключението от назначената пожаро-техническа експертиза, пожарът не е възникнал в резултат на самозапалване.

Четвъртият случай е през 2020 г. до гр. Мъглиж, когато е взривен склад за капсул-детонатори и капсул-възпламенители на завод „Арсенал“, гр. Казанлък. Предприятието „Арсенал“ представлява стратегически обект от значение за националната ни сигурност съгласно Постановление на МС.

При четирите произшествия се наблюдават сходства, които в същото време ги отличават от останалите случаи на взривове на подобни складове през същия период, сочи назначената по делата експертиза на СОБТ. И в четирите случаи при изследване на местопроизшествията не са установени конкретни причини, довели до взривяването.

Липсват жертви и пострадали във всички изброени взривове. В разследваните случаи има предхождащ пожар, като работната версия е, че целта на предизвикването на пожара е намиращите се наблизо хора, да се оттеглят.

Предполага се, че времевият период за гасене на пожарите е използван за задействане на зарядите. Категорично установено е, че задействането на зарядите във всички случаи е извършено дистанционно В никой от случаите не е открита конкретна техническа неизправност или друга причина за възникването на пожарите. И при четирите взрива унищожената продукция е била предназначена за износ за Грузия и Украйна.

Всеки един от взривовете е обект на разследване от съответните компетентни прокуратури в Република България. С оглед идентичността в начина на иницииране и изпълнение на взривовете, използваното взривно вещество и засегнатата продукция, досъдебните производства са обединени и се наблюдават от Специализирана прокуратура.

От получена информация по линия на международно сътрудничество, както и незабавната координация и действия на ДАНС, може да се направи обосновано предположение за взаимовръзка между взривовете на територията на Република България, опитите за отравяне на трима български граждани, както и извършени тежки престъпления на територията на чужди държави, добави тя.

Припомняме, че за опит за умишлено умъртвяване на трима български граждани в качеството на обвиняеми са привлечени трима руски граждани, които по данни на службите за сигурност с голяма вероятност имат принадлежност към Главно разузнавателно управление на Руската Федерация. По искане на Софийска градска прокуратура същите са обявени за международно издирване по линия на Интерпол с червена бюлетина, с цел арест и последваща екстрадиция.

В хода на разследването е установено, че шест руски граждани са пребивавали на територията на Република България около датите на взривовете и опитите за отравяне на тримата български граждани. От така събраните доказателства до момента с висока степен на достоверност се налага изводът, че целта на действията на руските граждани е била  пресичане на доставките на специална продукция за Грузия и Украйна, посочи говорителят на главния прокурор.

Събират се доказателства за съпричастността на тези шест лица - руски граждани, за евентуално извършени от тях престъпления по Глава първа от Наказателния кодекс. Използват се механизмите по линия на международно правно сътрудничество с Чешка Република с оглед установяване на връзка между образуваното досъдебно производство на територията на Република България и провежданото от чешките власти разследване по повод взривени и унищожени складове за боеприпаси през месец октомври 2014 г. в Чехия, където се е съхранявала и продукция на търговското дружество „ЕМКО“, стана ясно на брифинга.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки