Проектът за изменение на Наредбата е публикуван от Министерството на регионалното развитие и благоустройството за обществено обсъждане
Автор: Десант
До 31 декември 2024 г. се удължава срокът за изготвяне на технически паспорти на съществуващите строежи. Това предвижда проект за изменение на Наредба 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите, публикуван от Министерството на регионалното развитие и благоустройството за обществено обсъждане.
Промяната предвижда срокът да важи, както и досега, за сградния фонд - държавна, общинска или частна собственост, в т.ч. строежите смесена държавна и частна собственост или смесена общинска и частна собственост, и техническата инфраструктура.
Причина за удължаването му е високата степен на несигурност, породена от пандемията от COVID-19 и последиците от нея, които могат да доведат до затруднения за собствениците на сгради да се справят времево и финансово със сега определения срок за съставяне на технически паспорти - до 2022 г., посочват от министерството.
По обобщени данни на Агенцията по геодезия, картография и кадастър към месец април 2021 г. в кадастралната карта и кадастралните регистри са регистрирани общо 2 763 240 нови и съществуващи сгради. Копия на техническите им паспорти са предоставени за 10 803 или 0,39 на сто от тях. Към края на 2020 г. броят на обновените съществуващи жилищни сгради с технически паспорти е малко над 2200, което в относителен дял е под 0,11 на сто.
Приетата от правителството Дългосрочна национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд предвижда до 2050 г. да бъдат обновени 60 на сто от жилищния фонд и близо 17 на сто от нежилищния, като площта на обновените сгради от целия сграден фонд се очаква да бъде над 45 на сто.
Според нея мерките за енергийна ефективност и енергоспестяване трябва да бъдат съчетани по подходящ начин с техническите мерки за устойчивост на конструкцията, безопасност в случай на пожар, хигиена, здраве и околна среда, достъпност и безопасност при експлоатация, устойчиво използване на природните ресурси. В този процес техническата паспортизация на сградния фонд ще има съществена роля за устойчивото развитие на сградния сектор.
Анти-българска статия в румънксия печат за румънския войник ГЕРОЙ (?) който само е започнал контраатака срещу българските войски през Първата Световна Война при битката при Тутракан.
(вестник Адевърул = "истината", не знам дали още излиза и в хартиен/физически формат или е само онлайн "вестник")
Eroul roman care a declansat celebrul contraatac pe frontul de la Turtucaia, în Primul Razboi Mondial
Първо си поправете датата в заглавието . Много ми е интересно какви паспорти ще се правят на незаконните къщи който са 90 процента в селата . Не е ли редно с издаването на технически паспорт тези къщи да се узаконяват защото издаването на паспорт удостоверява че даденият имот е построен по всички правила и закони . Ако това не се случи означава че държавата пак търси ниша да си напълни хазната и не е заинтересувана всичко да е по правилата . Ако някой си мисли че като има нотариален акт или като си е плащал данъците 20-30 години му е законна къщата ей сега ще му попаря вярванията .Разговор между мен и главният архитект на община Самоков преди две години , питам дали мога да построя един навес на задната част на къщата тя отговаря НЕЕЕ питам защо нейният отговор беше донеси ми проект и разрешение за струеж аз казвам тази къща е строена 1950 и аз сега съм я закупил и имам нотариален акт тя ми отговаря това че имаш акт не означава че е законна . Нека всеки си провери имата ако не вярва всичко идва когато решиш да правиш някакви промени по имота . Ето каква държава сме имаш документи а всъщност нямаш нищо пълен апсурд