Щатовете във властта се раздуват повсеместно: Към Министерския съвет пък се създава Съвет за развитие
Автор: Яна Славянска
Едно от първите решения на новия Министерски съвет е да приеме Постановление за изменение на Устройствеиня правилник на Министерството на културата.
С него се предлага да се увеличи броят на заместник министрите от двама на трима!
Това се било правило „с оглед широкия кръг от функции, свързани с международното сътрудничество, европейските програми и регионалните дейности е необходимо координиринето на същите от трети заместник-министър."
Ще рече човек, че досега културното ведомство пръста си не е мърдало да работи в областта на международното сътрудничество (това изложбата в „Лувъра" да речем, е било мираж, масова зрителна халюцинация едва ли не), европейските програми и регионалните дейности.
С предлаганата промяна щяло било „да се постигне цялостна координация и хармонизация при определянето на стратегията, приоритетите и механизмите за провеждане на държавната културна политика на международно ниво и регионалната културна политика в сферата на читалищното дело, библиотеките и българската книжнина".
И за цялата тази изговорена абракадабра се оказва, че е нужен цял един заместник-министър. Най-вероятно някой от тези, които по време на протестите мятаха зарзават и яйца по сградите паметници на културата, рамо до рамо с настоящия служебен културен министър Минеков.
С разширяване на щата е и следващото правителствено постановление, с което пък се изменя Устройственият правилник на Министерския съвет и на неговата администрация, като се предлага към кабинета да се създаде Съвет за развитие.
Ако служебното правителство продължава и занапред с този замах да създава нови структури и да назначава нови зам.-министри, току-виж след два месеца се окаже, че половин България се е наместила в топло ведомствено управленско кресло. Или поне тези, които имат площадни „заслуги“ за довеждането на държавата в цайкнот и неизбежно назначаване на служебен кабинет.