Те са от фонда на Регионален етнографски музей - Пловдив
Автор: Десант
От древни времена хората не просто съществували във времето, но се опитвали да осмислят неговата същност. Измервали са го със слънчев часовник, воден часовник, пясъчен часовник.
Първите познати механични часовници представляват огромни конструкции от металически колела, монтирани в камбанариите на църквите или други обществени места. В края на XV век часовниците стават по-малки и по-точни. Първите ръчни часовници са създадени още в началото на XIX век, но те са оценени по достойнство едва 100 години по-късно.
Докато часовникът отмерва времето през деня и нощта, то светлината разсейва тъмнината. За овладяване на светлината човек изпробва най-различни начини, най-старите от които са използването на борина, свещи с растително масло и т.н.
В централната сграда на Исторически музей Асеновград гостува изложба на Регионален етнографски музей - Пловдив „Знаци на времето“. Експозицията представя колекция джобни, стенни, каминни, настолни часовници, будилници и различни видове осветителни тела – калаени, порцеланови, мраморни, керамични лампи и други, както и свещници, съхранявани във фонда на пловдивския музей.
Експонирани са и дамски будоар и търговска кантора – като знакови места за разпространение на новата европейска мода в България от края на XIX и началото XX век.