Край Долна баня Бог излял по долината „Спасова вода”


Край Долна баня Бог излял по долината „Спасова вода”
Снимка: Уикипедия
04 Юни 2021, Петък


На Спасовден курортното градче чества своя празник

Автор: Дина Харизанова

На 10 юни, Спасовден, своя празник ще отбележи Долна баня.

Той е свързан с Възнесенския манастир „Св. Спас”, чиито останки се намират на 4 км от града в курорта Долна баня. Говори се, че тук Бог рано излял по долината „Спасова вода” (Божа вода), която потекла от мястото, където е бил манастирът, разрушен е от турците през 1660 г.

След Освобождението на Бългания от турско робство църковното настоятелство на тогавашното село Долна баня се обърнало към проф. Кръстьо Миатев, който през 1924-1925 г. извършил частични разкопки на манастира и открил основите на древния храм. Върху тях е изграден малък параклис, осветен на 29 май 1927 г., датата, на която тогава се е празнувал Спасов ден. 

По традиция жителите на Долна баня честват празника на своя град със събор именно край руините на историческия манастир „Св. Спас” в подножието на величествената Рила планина. 

Всяка година съборът започва с Божествена света литургия и водосвет за здраве и благоденствие в църквата „Св. Спас”. На този ден долнобанци и техните гости почитат и паметта на предците, дали свидна дан за запазване на християнската вяра и българската народност. Припомнят се светлите страници от историята и героичната борба на местното население срещу османските нашественици през далечната 1372 година и опитите за помохамеданчването му през XVII век.

По време на църковната служба и събора се отдава и заслужена почит към геройски загиналия последен защитник на манастира-крепост „Свети Спас“ - деспота-войвода Янкул Черню, който предвождал местното население в борбата му с войската на Балабан паша. След 7-дневна обсада на манастира-крепост и последният защитник - войводата, паднал убит. След сражението монашеското братство го погребало в манастирския храм, където и днес е неговата гробница.

Иначе историята на населеното място води своето начало още от траките.

Венетица, Юрта и Койчовец са били трите селища, намиращи се в непосредствена близост едно до друго, които по-късно се обединяват в едно, познато на историците като Баня. През втората половина на XIX век то е наречено Долна баня.

Много племена и народи оставят тук своите следи – римляни и византийци, прабългари и славяни – всички привлечени от природните красоти и богатства – топлите минерални извори, чистия въздух и мек климат.

В миналото Долна баня е била кръстопътно средище на стария босненски път по посока Пловдив – Самоков – Ниш и със своите ханове е била важна спирка за пренощуване по Арнаутския път.

Съчетанието на местоположението, прекрасната природа и многобройните минерални извори привлича хората тук от незапомнени времена. Селището отстои на 72 км от столицата и на 115 км от втория по големина град в България - Пловдив. 

Населеното място е защитено от замърсявания, температурни прегрявания и силно охлаждане, за което спомага влиянието на река Марица. Снежната покривка е устойчива от два до три месеца, а в същото време е голям броят на слънчевите дни.

Най-голямата природна атракция на Долна баня са белите щъркели, които са символ и на добра поличба. През 1999 г. градчето спечели първо място в проведения Национален конкурс за най-много щъркелови гнезда с 21 гнездящи двойки бели щъркели.

Но най-голямото богатство на Долна баня са минералните извори. Термоминералните води на града притежават почти целия спектър от полезни качества. Общата характеристика на водата е: слабоминерализирана, алкална, радиоактивна.

Геотермалният извор е с дебит 17 л/сек. като има неразкрит потенциал. Началната температура е 62 - 65 градуса по Целзий. Водите му са подходящи за лечение и профилактика на заболявания на опорно-двигателния апарат и посттравматични състояния, дихателната и нервната системи, гинекологични и кожни заболявания, вторични анемии, проблеми с обмяната на веществата, кожни заболявания, възпалителни заболявания на горните дихателни пътища и белите дробове от нетуберкулозно естество.

Те стават и за пиене, но само за профилактика на кариес, поради високото съдържание на флуор.

Друг минерален извор е този, който се намира в местността Бялата вода, разположен на 2,5 км югозападно от града, с дебит 1 л/сек. и температура 26 градуса по Целзий. Водата се характеризира като хипотермална, слабоминерализирана, сулфатно-натриева, без санитарно-микробиологични признаци на замърсявания. Радиоактивните показатели са в границите на нормите на минералните води. Има устойчив физико-химичен състав и се използва за питейно балнеолечение и балнеопрофилактика, както и за трапезни цели.

Бележка на редакцията: За написването на статията са ползвани данни на Община Долна баня 


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки