По обобщени данни на Агенцията по геодезия, картография и кадастър към април 2021 г. паспортизираните сгради са 0,39%
Автор: Десант
Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ще обсъди и ще даде предложения във връзка с промяна на сроковете, които са предвидени в Наредба 5 за техническите паспорти за строежи.
Припомняме, че Наредбата за техническите паспорти в България влeзе в сила през 2007 г. Тя засяга не само новостроящи се, но и съществуващи сгради, но голяма част от сградния фонд е без такива паспорти.
По сега действащата наредба крайният срок е краят на 2022 г. Заради изразените мнения в публичното пространство, че няма готовност срокът да бъде спазен, предишното ръководство на ведомството предложи поредно отлагане до 31 декември 2024 г.
По обобщени данни на Агенцията по геодезия, картография и кадастър към април 2021 г. в кадастралната карта и кадастралните регистри са регистрирани общо 2 763 240 нови и съществуващи сгради. Копия на техническите им паспорти са предоставени за 10 803 или 0,39% от тях.
Към края на 2020 г. обновените съществуващи жилищни сгради с технически паспорти е малко над 2200. Това е под 0,11 %.
От МРРБ ще преразгледат и спорния текст за уличната регулация във връзка с изразеното несъгласие от кметове на общини и всички браншови организации, които имат пряко отношение към инвестиционното проектиране и строителния процес. Създава се работна група с цел промяна на спорния текст на чл.148, ал.16 от ЗУТ, изменен в бр.20 на ДВ, от 9 март 2021г., касаещ условието за получаване на разрешение за строеж за прилагане на улична регулация.
Работната група ще разгледа всички предложения на съсловните организации и ще бъдат направени и други належащи промени в ЗУТ с цел да се отговори на обществения интерес.