Всички варианти показвал влошаване на демографската картина в страната ни
Автор: Десант
Ако 2020 г. се използва за базова година, за следващите 20 години, до 2040 г., населението на България се очаква да намалее с една четвърт.
Това показва прогноза, направена на базата на изследването „Регионалните демографски дисбаланси в България - количествени измерения, причини, политики и мерки за оптимизиране на ситуацията“, представено днес в Националния пресклуб на БТА от доц. д-р Надежда Илиева - ръководител на секция „Икономическа и социална география“ на Департамент „География“ в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН, и доц. Георги Бърдаров - доктор по география на населението и селищата, ръководител на катедра „Социално-икономическа география“, зам.-декан на Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Ако базата е 2001 г. това намаление ще е с около една трета.
Прогнозата е разработена в три варианта - тенденциален, при който е заложено запазване на тенденциите от досегашното демографско развитие, вторият вариант е оптимистичен - при който се предполага повишаване на равнището на раждаемост и коефициента на плодовитост, а при третия се предполага влошаване на демографските процеси.
Най-вероятностен за бъдещото демографско развитие на страната се очаква да бъде сценарият в границите на вариантите реалистичен и песимистичен, обясни доц. Илиева. И при трите варианта на прогнозата се предвижда намаление на населението, но с различни темпове.
Според различните варианти населението ще достигне между 5 милиона и 79 хиляди души (според песимистичния вариант), 5 милиона 359 хиляди (според тенденциалния) и 5 милиона и 800 хиляди (според оптимистичния).
Поляризацията на демографското пространство ще продължава - градското население ще достигне 79 процента, най-слабо засегнати ще бъдат шесте големи града в страната, като тази група градове ще показва по-малко намаление от средното за страната, посочи доц. Илиева.
В условията на задълбочаваща се демографска криза бъдещото развитие на градовете включително и големите, ще се определя от възможностите им да задържат и привличат към себе си население. Градовете, които успеят да бъдат гъвкави и да се развиват в динамично променящите се условия, ще успеят да привлекат не само капитали, но и население, коментира тя.