И ще бъде ли разрешен този път проблемът, за който всички институции знаят от години
Автор: Светлана Николова
Представители на областната дирекция на МВР, Морска администрация, Пристанищна инфраструктура, РИОСВ, РЗИ, ИАРА и Община Бургас извършиха проверка на плажната ивица в бургаския квартал „Победа“, в който преобладават жители от ромски произход. Мястото там се използва за частно пристанище на рибарски лодки.
От 25 плавателни съда, открити там, само 4 или 5 са регистрирани. Но и те са в нарушение, тъй като нямат право да акостират там. За проблема се зае от години, но кардинално решение до момента не е намерено.
„Това е една база, от която съответните лица с лодки правят опити, в много случаи успешни, за качване на кораби в пристанищата, извършване на кражби, проститутска дейност“, казва Георги Георгиев от Пристанищна инфраструктура.
Конкретният повод за проверката е именно опит на трима мъже да се качат от рибарска лодка на кораб на рейд в Бургаския залив, извършен в нощта срещу 7 юли.
Проблемът обаче е много по-сериозен. Лодките се движат в акваторията на залива, където е фарватерът – водният път, по който се движат корабите от рейда до пристанището.
„Проблемът е тук, че коя да е лодка може да се блъсне в кораб. Има кораби със специални товар, с опасни товари, а тук на пристанището има и газови терминали. Нали си представяте какво ще се случи тук, пристанищата са почти в града“, обяснява Георгиев.
Голяма част от лодките вероятно ще бъдат иззети. На собствениците, които бъдат установени, ще им бъдат наложени санкции за акостиране на неоказано място. Размерът на глобите обаче е такъв, че на практика е несъбираем. Той започва от 20 000 лева нагоре. Предстои анализ на резултатите от проверката. Какво решение на проблема предлагат този път институциите, предстои да разберем.