„Децата на XX век“ е инициатива, която представя пред асеновградчани и гостите на града интересни факти от детството на малчуганите в миналото. Идеята е на Исторически музей – Асеновград, а експозицията са показани детски играчки, непознати и вече несрещани в съвремието.
В началото на XX век децата доста често сами са изработвали своите вещи за игри. Масово детските играчки стават достъпни едва в периода след 50-те – 60-те години на миналия век. Тогава те вече започват да се произвеждат фабрично и от евтини материали.
Фокусът на игра от децата за времето от началото до края на XX век не се променя. Инициативата насочва вниманието и към училището, тъй като то е неизменна част от израстването.
В началото на века образованието не е било така масово разпространено и съответно децата са стигали до IV отделение, и то главно момчетата. С течение на годините училището става по-общодостъпно и учениците придобиват по-висока образователна степен. В него през социализма се организират различни кръжоци. Създават се детски организации, които имат за цел да включат децата в техните дейности, като по този начин да остане и повече свободно време за самите родители.