Това е последната спокойна седмица по отношение на разпространението на коронавируса - имаме фалшиво епидемично благополучие, твърди проф. Тодор Кантарджиев
Автор: Десант
Това е последната спокойна седмица по отношение на разпространението на коронавируса - имаме фалшиво епидемично благополучие. Това каза пред Агнеция "Фокус" консултантът по ваксинационния процес към Столична община проф. Тодор Кантарджиев.
Според него здравната система трябва да се подготви, а хората да се ваксинират. Той заяви, че броят на ваксинираните у нас е обидно нисък за европейска държава.
„Измина последната спокойна седмица по отношение епидемичното разпространение на коронавируса, но това не бива да ни стресира. От тази седмица вече продуктивното число расте и 1000 болни заразяват 1025 души“, уточни още проф. Кантарджиев.
Той посочи, че открито се срещаме с приятели, посещаваме мероприятия и фестивали, но броят на заразените ще продължи да нараства през следващия месец.
Проф. Тодор Кантарджиев обясни, че ваксините, които се прилагат в България предпазват и от „Делта“ варианта.
Професорът коментира, че на 1000 преболедували седем души могат да повторят инфекцията, а около 5% от ваксинираните биха могли да се разболеят, но ще прекарат инфекцията леко. Преболедувалите трябва да изчакат между три и шест месеца, за да се ваксинират и да получат силен имунен отговор.
Иначе по данни на Националния център по заразни и паразитни болести в момента България е в зелената зона по разпространение на COVID-19, която е най-благоприятна.
Най-много инфектирани има в област Бургас - 28 на 100 000 души, следван от София - с 24, и Благоевград - с 19. За сравнение в Кюстендил, Ямбол, Шумен и Сливен заразените са 6 на 100 000 души.
Данните за 14 дневна заболеваемост, които публикува Националният център по заразни и паразитни болести, са съобразени с цветовите зони, приети в плана за справяне с пандемията:
Зелена зона: заболеваемост до 100/100 000 души
Оранжева зона: заболеваемост от 100 до 249/100 000 души
Червена зона: заболеваемост от 250 до 499/100 000 души
Тъмночервена зона: заболеваемост над 500/100 000 души
В зависимост от зоната, в която се намира страната, се предприемат и съответните ограничителни мерки, заложени в плана за справяне с пандемията.