Научните й интереси са насочени основно към епохата на османското владичество в българските земи
Автор: Атанас Коев
На 30 август се навършиха 95 години от рождението на професора по османистика Бистра Цветкова.
Бъдещата наша историчка започва земния си път в София на 30 август 1926 г., като основно и средно образование завършва в столицата. След това се записва да следва история в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. След като се дипломира с отличие, е изпратена на специализация в университета в Кайро, където специализира История на ислямските цивилизации. Впоследствие специализира и османистика в Сорбоната в Париж.
Бистра Цветкова се завръща в България през 1952 г. и като надежден млад учен постъпва на работа в Института по история при БАН. От 1969 г. започва да преподава османистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където през 1974 г. е избрана за професор.
Научните интереси на проф. Цветкова са насочени основно към епохата на османското владичество в българските земи, като в продължение на дълги години тя работи усилено в тази насока.
Цветкова умира на 16 август 1982 г., на 54-годишна възраст, в разцвета на творческите си сили.
Оставя ни богато научно наследство, като голяма част от трудовете й са посветени на османското господство у нас.
Сред най-важните заглавия от нейната библиоглрафия са: „Принос към изучаването на турския феодализъм в българските земи през XV-XVI век“, излязъл в две части в периода 1954-1956 г., „Паметната битка на народите“ (за битката при Варна през 1444 г. между рицарите на полско-унгарския крал Владислав III Ягело и османските войски), „Хайдутството в българските земи през XV-XVIII век“, „Проучване на градското стопанство през XV-XVI век“ (1972 г.), „Османските институции в Европа“ ( излязла първоначално на френски език) и др.