Франция: Никакви госпожици


Франция:  Никакви госпожици
24 Февруари 2012, Петък


След 200 години ще се разреши носенето на панталони от жените, но неволите им не свършват до тук...


Заклейменото от феминистите определение "госпожица" ще отпадне от административните формуляри и документи във Франция, предаде „Франс прес”, като цитира циркулярно писмо на министър-председателя Франсоа Фийон.

Фийон е наредил на ресорните министри и префектите да дадат указания на администрациите да премахнат от формулярите и кореспонденциите определението "госпожица" и да го заместят с "госпожа".

Редица феминистки организации подеха през есента кампания за отказ от употребата на определението "госпожица" в административните документи.

Според тях то е проява на дискриминация към жените, тъй като ги принуждава да уточняват брачния си статус.
През ноември министърката на солидарността и социалното сближаване Розлин Башло, която отговаря за правата на жените, предложи на премиера Фийон да отпадне определението "госпожица".  Феминистите напомнят, че то не се използва в редица страни, като Германия.  

Забраната за панталоните
За пореден път някой във Франция се опитва да отмени многовековната забрана и за носене на панталони в Париж. Този път инициативата е на френската сенаторка Маривон Блонден, която е представителка на социалистите в горната камара на парламента.

Тя внесе в Сената предложение за закон, в който парижката полиция да бъде заставена да отмени многовековна наредба, забраняваща на жените във френската столица да носят панталони.

Тази наредба датира от 17 ноември 1799 г. На теория дамите, които се намират в Париж, би трябвало да искат разрешение от полицията, за да носят панталони и трябва да изтъкнат специална медицинска причина, заради която настояват да прикриват краката си.

Забрана за носене на панталони е била въведена от революционното движение на санкюлотите.
Те настоявали да носят панталони, като знак за противопоставяне на буржоата, които носели панталони тип бричове, наречени кюлоти. Заразени от исканията на санкюлотите, парижките жени също поискали да носят панталони, но санкюлотите не одобрили идеята и приели наредба, с която им забранявали официално да носят панталони и натоварвали полицията да следи за изпълнението на забраната.

Днес никой не си спомня за тази забрана, но тя продължава да съществува. Преди сенаторката Блонден и други се опитаха да постигнат отмяната й. Още през 1887 г. феминистката Мари-Роз Астие дьо Валсер отправила подобно искане до парламента. Той не го уважил.

През 2004 г. депутатът от Съюза за народно движение Жан-Ив Югон настоял тогавашната министърка на равенството Никол Амлин да отмени наредбата. Тя му отвърнала, че няма нужда, защото обхватът й на приложение бил изцяло символичен.
Подобна била реакцията и на полицията в Париж миналата година. Парижкият общински съвет настоял пред нея за отмяната на наредбата. 

Но полицията нарекла тази полицейска наредба "юридическа археология" и подчертала, че не е приоритет на парижките полицаи да се занимават с нейната отмяна.

В парламента на Франция депутатките получиха правото да се явяват с панталони едва през 1980 година. Осем години по-рано обаче Мишел Алио-Мари, по онова време технически съветник на министъра на социалните дела Едгар Фор и доскорошна външна министърка на Франция, дръзна да се яви в парламента с панталон.

Спряна на входа от разсилен заради нарушението, тя го заплаши, че начаса ще свали панталона си и той беше принуден да я пусне в парламента.

Грозната истина за козметичните продукти
Отдавна има подозрения за прекалено високото ниво на химикали и токсини в масовата козметика, особено в червилата.  Според ново проучване, цитирано в здравния сайт emaxhealth спиралите за мигли, бронзантите, червилата, очните линии, моливите за устни и очи и други продукти съдържат кадмий, берилий, а понякога дори арсеник.

Изследователи от Онтарио, Канада, са правили тестове на някои от най-популярните козметични продукти и са открили в тях наличие на арсен, кадмий, олово, берилий, никел, селен и талий - последните четири от които са забранени в козметиката в Канада. Открити са всякакви токсини освен живак. 

Разбира се, на опаковките на продуктите няма ясно обозначение, че те съдържат подобни съставки, тъй като се считат за примеси към страничните продукти, а не са базисен материал.
Средно всеки козметичен продукт съдържа към четири токсични вещества. Реакцията на организма обаче рядко се изразява с червени петна по кожата.

Повечето пъти ефектът се проявява по съвсем различен начин като диария, главоболие, хормонален дисбаланс, ракови образувания, загуба на паметта, неврологични и репродуктивни проблеми, загуба на коса и други.

Кампанията за безопасна козметика  от години настоява козметичните компании да променят формулите, по които произвеждат продуктите си и да ги изчистят от вредните метали. Бременните жени трябва да са особено внимателни към козметиката, която ползват.

Преди няколко месеца поредната жертва на козметичните продукти беше жена, която изпадна в кома, след като претърпя алергична реакция към химикалите в боята за коса, която използвала. В такъв случай остава да се замислим върху изрази като "красотата иска жертви" и всеки сам за себе си да прецени на какви точно жертви е способен.



В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки