Цветята през май в нашия двор


Цветята през май в нашия двор
29 Май 2013, Сряда


Древните славяни едва ли са сбъркали, като са наричали последния пролетен месец „тревен” или „цветен”.

Автор: Дина Харизанова

Един вид буквално това е „тревен месец“, през който пониква тревата, а също и „цветен”, защото повечето декоративни растения зацъфтяват обилно и градината се изпълва с всевъзможни багри и аромати.
Сега е времето да се заемем с разсаждането и пресаждането на повечето многогодишни цветя, за разделянето на коренищата им и за създаването на нови насаждения и цветни композиции. По тази причина тъкмо през този месец се правят множество цветни изложения, откъдето стопаните имат възможност да си закупят семена и друг посадъчен материал за своята градина.

Старите растения пък в този сезон на годината се нуждаят от подхранване. За декоративните най-подходящи са комплексните торове, докато розите, лианите и многогодишните цветя се нуждаят най-вече от азотни торове. Луковичните пък най-много ще се зарадват на фосфорно-калиевото подхранване. Моментът е много подходящ за засаждането на нови рози и клематиси, от които  цветарските магазини и разсадници изобилстват от разнообразие на сортове и вариетети.

Готови за засаждане са и гладиолите. И ако през април независещи от вас причини и обстоятелства са ви попречили да засадите в открити лехи някои от летните китки, то и сега може да сторите това. Към края на месеца пък е най-подходящото време за насаждането на каните и гергините. В последната декада на май вече спокойно може да изнесете на открито в двора си много от стайно отглежданите си цветя и листно-декоративни видове, които иначе прекарват студения сезон в саксии, разположени в стайните ни помещения.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
древни славяни ли?
09.04.2017 15:04:02
1
0
Думата "славяни" е измислена едва през 1532г от хърватина Винко Прибоевич, раздута от абатът Мавро Орбини и пренесена у нас през 18-ти век от Паисий.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки