38 влака бяха спрени, предстоят още 90 да отидат в небитието
Автор: Илияна Христова
Когато в края на 90-те години затъналата в дългове БГА “Балкан” започва да съкращава полети, никой не вярва, че ще се стигне до нейното закриване - та нали това е националният въздушен превозвач, съществува от десетилетия, част е от националната сигурност и т.н. Как една държава ще остане без граждански самолети?! Българите не допускат, че наистина може да се стигне до ликвидация. Но през 1999 г. “Балкан” е продадена на израелеца Гад Зееви, а през 2001 г. фалира. Днес само възрастните си спомнят, че въобще е съществувала.
Сега държавната БДЖ е тръгнала по същия този път. Затънала е в дългове, съкращават се влакове, ударно се говори за приватизация. Призракът на БГА “Балкан” оживява. Но паралелите не спират до тук.
През 1990 г. авиокомпанията е раздробена на няколко по-малки фирми, за да може да се окраде и продаде по-лесно. БДЖ също ударно се раздробява – през 2001 г. инфраструктурата и обслужването бяха разделени, а през 2007 г. превозите се разчлениха на три - товарни, пътнически и депо. След 1990 г., докато я имаше, “Балкан” бе управлявана с една единствена цел – да премине в частни ръце.
Същото е и с холдинг БДЖ сега – единствената печеливша негова фирма “Товарни превози” ЕООД е заложена в стратегията за приватизация, защото е печеливша. Чува се, че и губещата “Пътнически превози” трябва да се продаде. Този път… защото е на загуба. Печалба, загуба… нямат значение. Важното е да се продава.
Новината
Тя дойде още в края на миналата седмица. Стана факт в понеделник – 38 влака бяха ликвидирани, а на други 10 - маршрутите орязани. Повечето са пътнически, ползвани от ученици, пенсионери, работници. Пострадаха хора от цяла България. Но това не е всичко, защото други 90 са планирани за закриване от 1 февруари. Сред тях е първата у нас - Русе-Варна, Барон-Хиршова железница. Има ли по-голям символ за затриването на целия отрасъл? Но и това не е всичко – предстоят съкращения на 1500 железничари. Не е ли това истински геноцид?
“Няма с какво да ходя на училище. Отивах с влака, връщах се пак с него. Ако часовете бяха намалени, пак влак ползвах – пътуваха доста линии, удобно. Какво ще правим сега? Ще се изнасям на квартира в града? Или пък ще се тъпча в маршрутките, които струват два пъти повече и са препълнени?”, проплака по телевизията момиче от село Царева ливада, което учи в Габрово.
Същото казаха и хора от Видинско, Сливенско, Хасковско. Спасението на давещите се е оставено в ръцете на самите давещи - единственият изход е да продължат да учат и работят и семейният бюджет да се натовари тройно. Ще станат още по-бедни, селата още повече ще се обезлюдят, едва кретащият местен бизнес ще затъне още повече.
“Треперим – това е. Нямам друга работа, няма как да намеря. Безработицата е голяма. Децата са ученици, направо не знам как ще ги издържам”, изплака работник от гарата в Горна Оряховица. Думите са излишни…
Оправданията
Говорят обаче началниците. На поразия.
“БДЖ не е приоритет на държавата от години. Орязаха субсидията с 40 млн. лв., трябва да съкращаваме. Няма какво друго да се направи”, заяви шефът на холдинга Владимир Владимиров. Което е истина, но наполовина. А всяка непълна истина е лъжа. Защото субсидията на БДЖ наистина е намалена, но “орязаните” 40 млн. лв. отиват за погасяване на дълговете. С една дума - държавното финансиране за БДЖ не е свито. Какви ги приказва Владимиров? Защо?
Пък и кои са “тия”, които уж свили субсидията на Владимиров? И от колко точно “години” БДЖ не е приоритет? Та нали самият той управляваше холдинга и в първия мандат на ГЕРБ? А субсидията му е гласувана не от друг, а пак от началниците му от ГЕРБ. Но къде е министърът на транспорта Московски? Крие се, както и патронът им Борисов. Когато се реже лента е на първия линия, когато се прави панихида го няма.
Къде са да покажат стратегия за развитието на БДЖ? Умишлено или нарочно, те просто съсипват компанията.
Утре в Карлово, Горна Оряховица, а вероятно и на други места ще има голям железничарски протест. В Габрово, Видин и Сливен се събират подписи, гражданска блокада за кратко имаше вече в Карлово.
Хората се вдигнаха срещу този геноцид, кметове правят опити да спасят влаковете в общините си. Ако на 1 февруари ликвидираните линии са по-малко от планираните 90, то ще е защото някой кмет на ГЕРБ е ходил и се е примолил, та да не му се провалят местните избори.
В тази ситуация прави впечатление неадекватността на синдикатите. За съкращенията се знаеше отдавна, вече трябваше да са развели знамената. Няма ги. Да не би да са в съюз с палачите? Много от синдикалните лидери са в бордове на държавни фирми.
Вариантите
За четири дни ръководството на БДЖ излезе с четири различни варианта как да компенсира спрените влакове. С което потвърди, че “реформата” е на парче, няма идея какво точно да направи.
Най-напред бе лансирана идеята общините сами да субсидират критичните направления – но, естествено, не чрез влакове, а автобуси. После се появи вариантът “шинобус”. Това са единични мотриси, приличащи на автобус, които обаче се движат по железницата. Експлоатацията им излизала по-евтино. Но БДЖ тепърва ще ги търси, не е ли това нова далавера? От кого ще бъдат купени?
Третият предложен вариант бе умопомрачителен – държавата да дава субсидия на общините, а те да я пренасочват към БДЖ, но само за влакове, от които има нужда. Не стана ясно защо общините трябва да се намесват, не може ли правителството да прави същото и без тях. Четвъртата идея е концесия или приватизация – евъргрийн, заради който, както споменахме, бе ликвидирана БГА “Балкан”.
А бъдещето най-вероятно е тривиално – линиите ще бъдат закрити без никаква алтернатива. Пътниците на БДЖ просто ще бъдат принудени да се ориентират към личен транспорт или автобусен – кой както може. И друг път са закривани линии, винаги печелят автопревозвачите. Който и да питате по гари или влакове, ще ви каже, че убийството на БДЖ е именно с цел облага на автобусните фирми. Те имат силно лоби във всяко правителство и май това е главната причина железницата да се съсипва.
Вече са история
Най-засегнати са направленията на изток и запад от Карлово, както и в Габровска област. Спрени бяха 10 влака от и за подбалканската гара, вкл. и 4 за София. 22 линии в Габровска област спряха да действат – почти всички между областния град и Царева ливада, както и важните през Стара планина, свързващи Северна и Южна България.
Ликвидирани бяха влакове до Сливен, Пещера, Стара Загора, Стамболийски, Зимница, Тулово, Чирпан както и 9 в Северозападна България – засягащи гарите Лом, Мездра, Враца, Видин, Бойчиновци, Брусарци. И това е само част от статистиката.
Макар и да не са обявени официално, знае се, че сред 90-те влака, предвидени за спиране от 1 февруари, са по два бързи между София и Пловдив, Бургас и Карнобат, София-Благоевград и Варна – Русе. Също и теснолинейката за Добринище.
Синдикати пред Патриотичния фронт: Цели се фалит на „Пътнически превози“
Депутатите от Патриотичния фронт Искрен Веселинов, Борис Ячев и Милен Михов се срещнаха в парламента с представители на синдиката на транспортните работници към „Подкрепа“ и синдиката на железничарите към КНСБ. Темата на разговора, който протече в сряда, 14 януари, бе за ситуацията в Българските държавни железници и закриването и намаляването на влакови линии.
Според синдикатите субсидията за БДЖ не е такава, каквато се оповестява в публичното пространство – намалени са средствата единствено за пътническите превози. Те смятат, че българската железница трябва да продължи да изпълнява социалната си функция, свързана с транспорта на гражданите, и да печели от други дейности.
Представителите на КТ „Подкрепа“ и КНСБ призоваха ПГ на Патриотичен фронт да се запознае с исканията им за незакриване на влакове и да ги подкрепи.