Гърция и България са на челни позиции в две негативни класации, измерващи дълговото бреме на държавите от ЕС.
Автор: Десант
Съседката ни е №1 по държавен дълг, отнесен към мащабите на националната икономика – 176% от БВП. А нашата страна е №1 по най-бързо растящи борчове. Това сочат данните на Евростат за третото тримесечие на 2014 г.
Държавният ни дълг е отбелязал скок с 3,6 процентни пункта само за тримесечие.
Следващите са Португалия и Дания с под 2 пункта увеличение. В същото време половината членки на ЕС са смалили дълговото си бреме - като Унгария, Италия, Австрия и дори Гърция.
На годишна база, най-голямо задлъжняване регистрират Словения, Хърватия и България.
Междувременно БНБ съобщи, че външният дълг на страната ни е надхвърлил 5 млрд. евро в края на ноември. Това е увеличение с над 1,6 млрд. евро спрямо нивото от година по-рано. Преди дни пък Министерството на финансите обяви, че държавата има да връща на вътрешния пазар 4,018 млрд. евро.
Въпреки бързото нарастване, България все още е сред страните с най-ниски публични задължения в ЕС - 23% от брутния вътрешен продукт (БВП), и е на трето място след Естония и Люксембург, но доскоро бяхме на първо място по този показател.
България заема 55-о място сред 178 страни в класацията за икономическата свобода на неправителствената фондация „Херитидж“. Страната ни попада в графата на „умерено свободните страни“ от икономическа гледна точка и има индекс 66,8, което е подобрение от 1,1 пункта в сравнение с миналата година.
По-силните резултати се дължат на подобрения в инвестиционната свобода, освободеността от корупцията и валутната свобода, които са надделели над влошаването на бизнес свободата и свободата на пазара на труда. България е 26-а сред 43 европейски страни, индексът й е по-добър от средното световно ниво, но по-лош от този в региона. Фондацията отбелязва, че за последните 5 години икономическата свобода в България се е подобрила с близо 2 пункта.