Отлично възстановено корабно оръдие от втората половина на ХVІІІ век е поредната придобивка на Регионалния исторически музей в Добрич.
Автор: Десант
Топът е изваден от морското дъно от шабленски рибар преди няколко години. След откриването му е бил съхраняван в гаража на общината, докато през пролетта на миналата година не е решено да бъде реставриран.
Оръдието бе в много лошо състояние и изключително силно корозирало следствие на двувековния си престой на морското дъно. Благодарение на професионализма и уменията на Елена Василева – реставратор в РИМ-Добрич, то е почти изцяло възстановено.
Пушкалото е корабно, изработено е от чугун. С 90-процентна сигурност е уточнено, че най-вероятно е турско. Историците от добричкия музей предполагат с голяма доза увереност, че то е било на борда на турски кораб, който е бил потопен при битката край нос Калиакра през август 1791 г. по време на втората Екатеринина война между Руската и Османската империя. То е преднопълнещо – зарежда се през дулото.
Такива топове е имало до началото на ХІХ век. Лафетът, върху който е експонирано оръдието, е изработен от свободния реконструктор Йордан Сивков от Добрич. Той е издирил скица на корабно оръдие от онова време и е направил поставката за топа при пълно съблюдаване на скицата, като е изчислявал размерите съобразно големината на чугуненото тяло. Реконструкторът е направил и двете шпилки, които са фигурирали в скицата на оригиналния лафет.
Огромният топ тежи около 700-800 кг. От добричкия музей са категорични, че притежаваният в добруджанския град експонат е единствен по рода си в България.
Той е доказателство за геостратегическото значение, което Добруджа винаги е имала в историята на днешните български земи. Старинното оръдие може да се види в музея в градския парк на Добрич.