Обилните дъждове са предпоставка за развитие на болести по зеленчуците и плодовете
Реколтата от плодове и зеленчуци е под въпрос в регионите, в които напоследък паднаха обилните валежи. „Пръскайте незабавно с препарати, за да предпазите от болести пипера, патладжана, доматите, тиквичките и ябълките“, съветва агрономът Красимир Кумчев - един от големите производители на плодове и зеленчуци в Пловдивско.
„При нас, в село Трилистник, за три денонощия се изля 130 литра дъжд на квадратен метър. Поне това показват данните от метеорологичната станция в стопанството ни. За сравнение, в България годишното количество валежи е 580 литра. След толкова влага, а и на фона на увредената от бурните ветрове листна маса, има огромен риск от развитието на гъбични и бактериални болести, като бактериоза при зеленчуците и струпясване по ябълките", коментира той.
При зеленчуците пораженията са най-големи при доматите, които масово са поразени от брашнеста мана. Цветът е окапал, завръз няма, а стъблата и листата са направо черни. Затова на много места стопаните са принудени да премахват насажденията си.
Гъбната болест унищожава първо листната маса, а след това и цялото растение. Маната се развива много бързо и по картофите - първите признаци са петната по листата, но само за 24 часа цялата нива може да изсъхне и да изглежда като опожарена.
Хората можеха да решат проблема с нея, като се насочат навреме към хибридни домати, чиято селекция е ориентирана към устойчивост на тези болести, е мнението на проф. Светослав Бобев от катедра „Фитопатология" към Аграрния университет - Пловдив. Но тези сортове са по-скъпи и в други години са се оказвали икономически нерентабилни, затова хората не се спират на този вариант.
От своя страна Кумчев съветва пиперът, доматите, тиквичките и патладжанът да се пръскат със съдържащи мед препарати.
Заради обилните валежи ябълките са застрашени от струпясване - най-значимата болест при тези плодове. Тя се причинява от гъбите Venturia inaequalis, чиито аскоспори буквално гърмят при високи температури и влага по листната маса, и може да унищожи реколтата на 100%.
Нападнатите плодове се деформират и напукват. По напълно оформените плодове на ябълката преди узряването се образуват ситни петна.
Най-подходящият препарат за спасяването на ябълките е "Скор", тъй като "хваща" болестта 92 часа назад. Кумчев препоръчва още големите насаждения да се пръскат от въздуха, ако в тях е невъзможно да влезе трактор. Това е извънредно третиране и не отменя редовната обработка на ябълките с препарати за растителна защита.
Стопаните тази година са съсипани не само от болестите и вредителите по растенията и зеленчуците. Мнозина от тях пострадаха и от градушките. "В селата Куклен, Брестник, Храбрино, край Асеновград сините сливи и лозята са обезлистени наполовина, а гроздето направо е очукано", разказва проф. Аргир Живондов - бивш директор на Овощарския институт в Пловдив, който лично е направил оглед в района.
Лошата година вече доведе и до скок в цените на плодовете и зеленчуците. На пазара доматите не падат под 1,50 лв. - много висока цена, която в други години по това време е била под 1 лев. През 2013 г. цената на производител на тиквичките е била 30 - 35 стотинки, а сега е 45 - 50 стотинки. Но макар това да е над 50% на сто увеличение, стопаните не са сигурни дали по този начин ще успеят да компенсират загубите от съсипаната реколта.
В края на миналата седмица интензивни валежи паднаха в районите на Пловдив, София град и Софийска област, Перник, Смолян, Пазарджик, Монтана, Ловеч, Габрово, Враца, Благоевград и Кюстендил. В десетки села пороите отнесоха покриви на къщи, счупиха дървета, нанесоха много материални щети, а реколтата остана под вода.