Бъчварова ще оценява опасностите от терористичен акт


22 Юли 2016, Петък


Министърът на вътрешните работи ще оценява нивото на заплаха при опасност от терористичен акт.

Автор: Десант

Той ще ръководи назначаван от премиера Национален оперативен щаб за управление на силите и средствата за противодействие на тероризма и ще извършва анализ и оценка на терористичната заплаха за конкретни обекти и лица на национално, областно и общинско ниво въз основа на получената информация.
Това реши парламентарната комисия по вътрешна сигурност с приемането на първо четене на внесения от правителството проектозакон за противодействие на тероризма.

Което означава, че поне засега тази опасност ще се анализира и оценява от Румяна Бъчварова, която е социолог по образование. Това пък е повод да припомним, че министърът – независимо дали става дума за МВР или за отбраната – е политическо лице и осъществява политическото ръководство, докато професионалното ръководство е в ръцете на главния секретар (ако говорим за МВР) или на началника на отбраната.
И макар че проектозаконът за противодействие на тероризма е все още пред вратите на пленарната зала, можем да се запознаем поне с предлаганите три степени на опасност от терористична заплаха.

Нивата на заплаха са: „Трето ниво” (ниско ниво на заплаха), при което има налична информация и събития, които предполагат оценка за ниска вероятност за извършване на терористичен акт.
При „Второ ниво” (високо ниво на заплаха),  има значителен брой елементи на заплаха в страната или в непосредствено съседство и е налице реален риск от извършване на терористичен акт.
При „Първо ниво” (най-високо ниво на заплаха) всички елементи на заплаха са налични в страната или в непосредствено съседство и е налице висок риск от извършване на терористичен акт.

В Националния оперативен щаб ще участват министри, заместник-министри, ръководители на ведомства или техни заместници, главният прокурор или определен от него заместник-главен прокурор и други длъжностни лица, представляващи институции, които имат задължения за изпълнението на националния план за противодействие на тероризма.
С новия закон за тероризма се дава възможност на въоръжените сили да извършват проверки на личните данни на човек, каквито полицейските служителите са можели да правят, както и да осъществяват обиски.

Въоръжените сили на страната също така ще имат правото да използват сила срещу граждани по Закона за МВР - за противодействие или отказ да се изпълни законно разпореждане, задържане на правонарушител, който не се подчинява или оказва съпротива на полицейски орган и т.н.
Предвижда се възможността да се използват СРС за срок от 2 години, като при нужда той може да бъде удължен с още 12 месеца. Разрешение за това ще дава Специализираният наказателен съд.


В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки