„Аспарухово” и Мизия още чакат европейските милиони
В Мизия хората още очакват европейските пари за покриване на щетите от наводнението през 2014 г.
06 Февруари 2015, Петък
Шумно рекламираната европейска солидарност за покриване на щетите от миналогодишните наводнения все още е мираж.
Автор: Илияна Христова
За Мизия не е определена сума, а отпуснатата за „Аспарухово” не е по сметките на Община Варна.
Министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова набързо изчисли пораженията и от водната стихия, връхлетяла страната в последните дни. „За 24 часа щетите по пътната инфраструктура са за над 12 млн. лв. Ще се търсят пари от европейския фонд „Солидарност”, заяви тя.
Павлова обаче спести две важни подробностти. Първата е, че ЕС бави парите, а втората, по-съществената, е, че отпуска малки суми.
Така например България оцени щетите от юнските бедствия на 311,3 млн. евро, а й гласуваха 10,5 млн. евро. Но и тях ги няма.
„Варна ще си получи парите най-късно до края на март”, потвърди регионалната министърка при посещението си в града тази седмица. Именно морската столица очаква най-голям дял – 8,5 млн. лв. На опашката за тези средства са се наредили още Габрово, Велико Търново, Бургас, Монтана, Кюстендил, Пловдив, Хасково, Ямбол и София.
При втората стихия, от която пострада Северозападна България, пораженията бяха за почти 80 млн. евро. Страната ни скромно поиска 4,7 млн., но одобрение така и няма. Именно от тази квота се очакват парите за Мизия. Но… бюрокрацията си е бюрокрация, независимо дали е българска, или европейска.
ЕП и Европейският съвет, от които зависи отпускането на средствата, се скараха за бюджета на Евросъюза. Фондове като „Солидарност” се замразиха. А „задвижването на колелото” зависи от изхода на този спор.
Междувременно от Община Варна обявиха, че на мястото на трагедията в „Аспарухово” започва да строи прочутия „социален блок”. Той също ще бъде издигнат с европейски пари – 3,5 млн. лв. по програма „Регионално развитие”.
„Десант” писа няколко пъти за това намерение, както и за факта, че много хора от квартала са против неговото изграждане. Те се опасяват, че в жилищата ще бъдат настанени роми. Община Варна засега тушира напрежението, обещавайки че блокът няма да е за цигани, а приоритетно в него ще се настаняват хора с увреждания, както и пострадали от наводнението в „Аспарухово”.