Съдът остави в ареста задържаният с тлъсти рушвети началник на Митница - Свиленград Тодор Караиванов
Автор: Камен Колев
Троен състав на Апелативния съд в Пловдив потвърди на 5 февруари взетата от хасковските магистрати мярка за неотклонение „задържане под стража" на и. д. началника на Митница - Свиленград Тодор Караиванов. Той е обвинен, че е взел два подкупа в размер на общо 2773 лв.
Караиванов се яви лично в съда, охраняван от седмина полицаи. Делото бе засекретено заради използваните при разследването специални разузнавателни средства (СРС). Митничарският бос е бил следен дълго време. Преди десетина дни той е бил спипан, малко след като прибрал рушветите.
При претърсването в кабинета му в административната сградата на митницата са намерени и иззети още около 12 000 евро, чийто произход в момента се изяснява, потвърди адвокатът му Гергана Георгиева по време на съдебното заседание в четвъртък.
В дома на Караиванов са открити други 6000 лв. Защитничката му не отговори на въпроса на репортерите как един държавен чиновник разполага с такива суми в брой, при положение, че съпругата му също работи на заплата, при това чиновническа.
Вместо отговор, адвокат Георгиева изтъкна, че клиентът й е от 19 г. в системата на митниците, награждаван е многократно и се е „доказал като изключителен професионалист и перфекционист". Прокурорът по делото Марина Белчева отказа коментар с мотива, че разследването се води от Софийска градска прокуратура (СГП). С постановление на главния прокурор Сотир Цацаров случаят бе възложен за разследване на Специализираното звено за борба с корупцията, създадено между ДАНС и СГП.
„Деянието, което е извършил, е непростимо за лице на такава длъжност", допълни прокурор Белчева.
Тя допусна, че след събирането на още доказателства е възможно да се промени сегашната квалификация на престъплението. Според съдия Недялка Василева става дума за продължавано престъпление с умисъл. Затова определението на първоинстанционния съд Караиванов да бъде задържан под стража бе отчетено като мотивирано и законосъобразно.
На излизане от съдебната зала обаче подсъдимият обяви пред журналисти, че е жертва на мафията, на „тези, които въртят контрабандата на Митница-Свиленград", и че става дума за „икономически оператори, свързани с митнически служители".
Освен парите, в дома му са били намерени още и три чувала с митнически документи - оригинали и копия. Разпитани са множество свидетели, а следствените действия продължават и към момента.
По ирония на съдбата
Само три дни преди ареста си, Караиванов бе награден със златен почетен знак за проявен висок професионализъм и значителен принос към дейността на митническата администрация, лично от директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов. От ноември миналата година Караиванов за втори път управлява свиленградската митница, където беше върнат от Агенция „Митници“. Тогава замени временно и.д. шеф Боян Тодоров. "Подкрепяме безусловно всички предприети от компетентните органи действия, разкриващи, доказващи и предотвратяващи корупционни практики на всички нива в администрацията и ще продължим да бъдем нетолерантни към тях.
Изолираните случаи, какъвто е настоящият, няма да ни разколебаят да продължим да се борим с корупцията, независимо откъде се проявява тя - от страна на държавната администрация или от частния сектор", съобщиха от Министерството на финансите в свое официално изявление. От там добавят, че действията на Караиванов са недопустими и неприемливи.