Оглави го продуцентът на ансамбъл „Българе" Христо Димитров
През изминалите почивни дни в Пловдив бе учредена Асоциация на хореографите в България. До момента те никога не са били обединявани в национална браншова организация, чрез която да отстояват интересите на своето изкуство.
Около идеята за създаването на професионално сдружение, което да ги представлява пред държавните институции и пред обществото, се обединиха 52 хореографи от различни региони на страната и работещи в различни жанрове на танцовото изкуство. Близо още 50 хореографи, възпрепятствани да присъстват лично на събранието, са подали необходимите документи за учредители.
Ръководители на различни танцови ансамбли, състави и формации - професионални и самодейни, за възрастни, ученици и деца, се отзоваха на поканата да поставят и обсъдят наболели проблеми в бранша с надеждата гласът им да бъде чут. Те определиха състава на управителен съвет на сдружението, който ще е от 9 души. За председател на Асоциацията бе избран неуморният Христо Димитров - създател, продуцент и хореограф на Национален фолклорен ансамбъл „Българе".
„За мен 31 януари 2015 г. е историческа дата за българските хореографи и за всички работещи в областта на танцовото изкуство у нас. Създаването на това сдружение е професионална необходимост от десетилетия и аз съм изключително радостен, че сега то най-после е факт. Ролята му в съвременната ни култура ще бъде осъзната вероятно не веднага, а да речем след 10 години. Близо година работим за осъществяването на тази идея и сме убедени, че заедно можем да променим много проблемни моменти в ежедневната работа на хореографите у нас" - споделя Христо Димитров.
Гости на събитието бяха представители на редица държавни институции, пред които се поставиха най-неотложните и наболели проблеми за решаване. Е. Михайлова от Министерството на културата и Славчо Атанасов - депутат и представител на Патриотичния фронт, обещаха да дадат гласност и да съдействат за разрешаването на важни казуси, касаещи бранша.
Тревожен факт за хореографите и педагозите в други изкуства е, че в проекта за нов Закон за средното образование у нас обучението на възпитаниците от училищата по изкуствата е приравнено към това на останалите гимназии. Спецификата и ритмичността в развиването на техните умения и талант в горна степен на обучение, където в 8, 9 и 10 клас не са предвидени часове по специалните дисциплини, би трябвало да бъде взета под внимание, алармират педагозите.
Важна тема бяха и възраждащите се традиции в развитието на богатия български фолклор на всички нива. Бе поставен и въпросът за по-ранното пенсиониране на професионалните танцьори и хореографи у нас. Не е тайна, че голяма част от тези наши специалисти в момента, независимо от възрастта си, са „играещи", т.е. танцуват наравно с останалите от трупата.
Асоциацията на хореографите в България получи поздравителен адрес по повод учредяването си от председателя на Комисията по култура и медии в НС Полина Карастоянова.
Ансамбъл „Българе" бе атракцията
в „Зелена седмица - Берлин 2015“
Танцьорите на ансамбъл „Българе" се завърнаха от първото си задгранично участие за годината - в международното изложение „Зелена седмица - Берлин 2015“, което се проведе от 16 до 25 януари в столицата на Германия. Този най-голям световен форум в областта на храните се провежда за 80-и път и представя продукция от земеделието, хранително-вкусовата промишленост и градинарството.
На юбилейното издание свои продукти в националните си павилиони изложиха над 1600 изложители от 70 държави.
България участва в „Зелената седмица“ в Берлин от 1988 г., презентирайки тази година на щанда си продукцията на 13 български фирми.
Именно танцьорите на НФА „Българе" бяха предпочетени от нашето Министерство на земеделието и храните да участват в представянето на българския павилион на изложението като културна визитка на страната ни. С изпълненията си на всеки час танцьорите от „Българе" привличаха с атрактивните си носии и динамични хора десетки посетители пред българската експозиция.
Христо Димитров наистина е неуморен и мисли за българския фолклор - как да бъде запазен, възроден и предаден на децата ни в цялото му богатство. Започнал от нулата, за 12 години е създал прекрасен ансамбъл, който винаги просълзява зрителите с посланията на спектаклите си. Тези спектакли са направени и изиграни от сърце от българи за българи и аз се прекланям пред тези талантливи танцьори и ръководителя им. Сигурен съм, че и това ново начинание ще успее, както успя Фестивалът на фолклорната носия в Жеравна, една емблема на българщината вече осмо лято поред.
Както във всичко българско, и за това се намират хора, които се опитват да омаловажат нещата, с които той се захваща. Дали е разбираемата човешка завист или страх пред вдигната от него летва, все едно, дребни душици, които не са в крак с темпото на днешния ден, където инициативните са трън в очите на неуспелите. От сърце пожелавам успех на този Българин с главна буква в поредното му предизвикателство!