История

Откриваме желязо, по-добро от шведското Откриваме желязо, по-добро от шведското
Преди 50 години Четири години след култовия Априлски пленум у нас цари небивал трудов ентусиазъм. Работническите колективи от цялата страна се надпреварват кой ще произведе повече продукция над плана и ще постигне повече производствени успехи. Така на 26 март 1960 г. в. „Труд” информира, че: „В завод „Сърп и чук” Габрово до сега са предали на търговските предприятия 160 000 чифта обувки от 30 нови модела, в различни цветове, създадени т. г.
прочетено 3449 пъти

Луи Айер даде живота си на България Луи Айер даде живота си на България
Луи Айер донася от сърцето на Европа първите боксови ръкавици у нас, когато този спорт още е бил юмручен бой и загива на фронта като български офицер
прочетено 15453 пъти

От архива на „Десант": Кабинетът на Христо Фотев От архива на „Десант": Кабинетът на Христо Фотев
На 25 март се навършват 85 години от рождението на поета
прочетено 17692 пъти

Филантроп от САЩ спаси  хана „Хаджи Николи” Филантроп от САЩ спаси хана „Хаджи Николи”
Днес шедьовърът на Уста Кольо Фичето във Велико Търново можеше да е казино или дискотека
прочетено 14609 пъти

Миньорите в театъра, артистите на плажа Миньорите в театъра, артистите на плажа
Преди 50 години За една отминала слава на българското представяне на панаирите по света отпреди половин век научаваме от дописка, публикувана във в. „Труд” на 20 март 1960 г.: „Тези дни Българската търговска палата получи златен медал и специална грамота за най-добро художествено и архитектурно оформление на българския павилион на Международния панаир в Дамаск през 1959 г.” За съжаление днес участието ни по световните панаирни сцени минава незабелязано, а павилионите ни стават все по-празни и неатрактивни, доколкото въобще присъстваме на международните изложения.
прочетено 1981 пъти

Художествен албум за кмета Художествен албум за кмета
Преди 50 години Поразяваща е приликата между днешните дни и тези преди половин век. Случайно или не по същото това време на годината през 1960 г. е станало голямо земетресение, подобно на сегашните в Чили и Хаити, само че в град Агадир, Мароко. И тогава нашата страна е реагирала състрадателно и от тогавашния брой на в. Труд, излязъл на 14 март, разбираме, че: „Централният съвет на Българския червен кръст е решил да изпрати на пострадалите от катастрофалното земетресение... хранителни продукти, одеяла и други материали, на стойност 50 000 лв.”
прочетено 2159 пъти

Извинете, не знаехме че е непревземаема Извинете, не знаехме че е непревземаема
Падането на Одринската крепост е едно от най-славните постижения на българското военно дело. В тази битка за първи път в света е използван бомбандировач
прочетено 45370 пъти

Ученици лапат орехи, за да мълчат Ученици лапат орехи, за да мълчат
Преди 50 години В навечерието на Международния ден на жената във в. „Труд” е публикувана информация, че: „По случай 8 март председателят на Народното събрание е издал указ за удостояване с почетно звание „Майка-героиня” и награждаване на многодетни майки с ордени и медали”. По нататък от прессъобщението става ясно, че с тях са закичени общо 6296 български жени. 14-каратовата петолъчна звезда на майките-героини днес е историческа реликва, тъй като награждаването с нея е преустановено на 21 март 1991 г.
прочетено 1921 пъти

Българските воини били прусаците на Балканите Българските воини били прусаците на Балканите
Димитър Шопов от Пещера се сражава в 3 войни, редом до двама бъдещи премиери. Заточен е в Египет, откъдето можел да емигрира в Англия, но остава верен на родината си Като дете със захлас слушах разказите на дядо ми Димитър Шопов от Пещера, за участието му във войните – Балканската, Междусъюзническата и Първата световна. Спомените на този невероятен родопчанин, служил в Железния 27-ми Чепински полк, бяха завладяващи. Запомнил съм почти всичко, с изключения на някои имена на местности, където полкът е воювал.
прочетено 6981 пъти

Грешка ли е празникът ни 3 март Грешка ли е празникът ни 3 март
Санстефанският мирен договор признава независимостта на Черна гора, Сърбия и Румъния, но не и на България, която е обречена да плаща данъци на Високата порта На 3 март (19 февруари по стар стил) около 17 ч. в малкото селце Сан Стефано (днес квартал на Истанбул – Йешилкьой) е подписан договорът, който слага край на Руско-турската война (1877-1878). Подписи за руската страна поставят граф Николай Игнатиев и Александър Нелидов. Под него стоят парафите и на турския външен министър Савфет Мехмед паша и на посланика на Османската империя в Германия Садулах бей.
прочетено 11945 пъти



Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки