История

Кои се облажили с персийски килимчета в Созопол Кои се облажили с персийски килимчета в Созопол
Преди 50 години В разгара на лятото през 1959 г. общинските съветници се събират, за да обсъдят перспективите за развитие на Бургас през периода 1959-65 г. От голяма редакционна статия, излязла на 3 юли преди 50 години в „Черноморски фронт” става ясно, че: ”На втората редовна сесия на градския общински народен съвет – Бургас се е отбелязало, че „строителството в нашия град през 15-те години народна власт е голямо, но то е разхвърляно не се е концентрирало в центъра, за да даде внушителен облик на Бургас ”.
прочетено 2182 пъти

Стефан Стамболов – светец, сатрап или пройдоха Стефан Стамболов – светец, сатрап или пройдоха
„За никой друг българин на Запад не е писано толкова обилно и често...", отбелязва Илия Бешков 
прочетено 8701 пъти

Хайтов ни завеща спасителна формула Хайтов ни завеща спасителна формула
Преди 7 години, на 30 юни, завинаги напусна този свят големият родолюбец и изявен патриот Николай Хайтов. Колегите-журналисти казват, че има има биография на американски писател. Трудно е да се опишат всички върхове в литературата, които той постига. Неговите най-рзнообразни по жанр и тематика творби само в България са издадени и преиздадени в над 4 милиона тираж – нещо, за което повечето ни съвременни автори не смеят дори да мечтаят. Носител е на множество награди и високи отличия не само у нас, но и в чужбина. Той е след малцината съвременни творци, които постигат световна слава. Въпреки „чепатия” си характер като личност, Хайтов оставя трайна и ярка следа в българската литература и не случайно заема достойно място в класацията „Стоте най-велики българи на всички времена". На негово име са учредени литературната награда „Николай Хайтов” на Народно читалище „Николай Хайтов”, СБП, вестник „Земя” и Фондация "Николай Хайтов"; специална награда "Николай Хайтов" и наградата за млад автор " Николай Хайтов".
прочетено 4404 пъти

Напръскаха Черноморец с ДДТ Напръскаха Черноморец с ДДТ
<!-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> За разлика от ентусиазмът, който се е вихрил по полето през 1959 г., през 1934 г. фокусът на събитията, отразявани от пресата, е падал най-вече върху курортния сезон
прочетено 2315 пъти

Малката голяма библия на българите Малката голяма библия на българите
&lt;!-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> «Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи».
прочетено 15219 пъти

Къде са истинските българи от Бургас Къде са истинските българи от Бургас
<!-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> Матей, родоначалникът на големия род Хаджипетрови, дарява иконостаса на манастира на о-в Света Анастасия, но за другите не се знае почти нищо.
прочетено 6881 пъти

Хей народ поробен... Хей народ поробен...
Според патриархът на българската литература Иван Вазов, българинът не може да живее без две неща: без ежби и без политика. При това положение си остава истинска загадка не само за чужденците, но и за самите нас, защо именно в политическия си живот понасяме най-тежките поражения и загуби – национални катастрофи, поробвания, тирания, предателства и престъпления. 
прочетено 4102 пъти

ГЕРБ краде от антикомунисти ГЕРБ краде от антикомунисти
ГЕРБ си присвои идеята за изграждане на монумент на жертвите на комунизма. На 25 май т.г. Иван Григоров – председател на Български Демократичен Форум и д-р Андрей Найденов – председател на Съюза на репресираните от комунистическия терор внесоха писмо до Общинския съвет, в което отправят апел към общината да се изгради такъв паметник. В-к „Десант“ публикува в брой 6/29.05.2009 г. информация за това. Три дни по-късно - на 1 юни, група общински съветници от ГЕРБ внасят докладна записка с почти същото съдържание, като обаче пропускат да се позоват на писмото внесено от двамата ветерани-антикомунисти.
прочетено 1722 пъти

Руда над плана, строеж на хамбар и само 54 летовници Руда над плана, строеж на хамбар и само 54 летовници
„С приближаването на 15-та годишнина на Девети септември съревнованието сред работниците от рудниците и флотационните фабрики в клон „Росен” на ДМП „Бургаски медни мини” все повече се разпалва...
прочетено 2332 пъти

Знаете ли що е бургаско киле? Знаете ли що е бургаско киле?
Съвременният Бургас присъства в османски документ като съживено пристанище поне от 1604 г., а е определен като град от френския консул Пейсонел около 1765 г. - имали сме собствена мерна единица
прочетено 4319 пъти



Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки