История

Как се урежда евтина морска седмица Как се урежда евтина морска седмица
И преди 75г.  лъжели с грамажа  В Бургас преди 50 години Завиден трудов ентусиазъм е демонстрирало младото поколение от 50-те години на миналия век. В броя от 29 май 1959 г. на в. «Черноморски фронт» челно място заема статията: Бригади за ударен комсомолски труд «Призивът на Партията за икономически скок да строим в бързи темпове откликна и в сърцата на комсомолската армия. В поривистия стремеж да дадат принос за съкращаване срока на петилетката, младежите от предприятията намират все нови и нови форми иначини на работа. Тези нови форми иначини на работа са рожба на нашето време, те са проява на ново, по-висше съзнание... Първа в Бургас, която прие задължението да се бори за званието «Бригада за ударен комсомолски труд» е 12 младежка преносна бригада при пристанището с бригадир комсомолеца Райцо Димов. За първото тримесечие на 1959 г. тя е преизпълнила плана си с 210 на сто. Бригадата сега работи по плана за месец август!
прочетено 1881 пъти

Най - ранните лица на Христо Ботев Най - ранните лица на Христо Ботев
<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Arial CYR"; panose-1:2 11 6 4 2 2 2 2 2 4; mso-font-charset:204; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-536855809 -1073711037 9 0 511 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:none; mso-hyphenate:none; mso-layout-grid-align:none; punctuation-wrap:simple; text-autospace:none; font-size:12.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-font-kerning:.5pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;}През 1887 г. Захари Стоянов не можал лесно да намери средства да издаде написаната от него биография на Христо Ботев. На някои подмятания за "този нехранимайко и харамия" Захари  възразил : "Аз ще направя от Христо Ботев кумир на българската младеж". За портрета на Ботев, който искал да приложи към своята книга, Захари Стоянов пише:  "Употребих най-голямо старание, щото да бъде той истински и сполучлив, доколкото това беше възможно. От три, които поръчахме на отделни живописци, предпочетохме оня, който туряме и който е  работен в Лайпциг. Той  е фотография от 1875 г. Тоя потрет е най-верният от всички, които той е оставил, затуй го и предпочетохме. Между тоя потрет и другите разликата е такава, щото съвсем не си приличат, както да не са на един човек."
прочетено 3677 пъти

За чист и свят български език За чист и свят български език
Любен Каравелов е един от най-видните радетели на българския дух и един от най-пламенните патриоти на България. Когато през 1878 година, по време на Руско-турската война пристига в родния град с двама руски офицери, първото нещо, което прави, е да отиде в училището, където намира стара, оръфана карта на балканския полуостров. От нея той откъсва малко парче, което прибира в портфейла си. На спътниците си обяснява, че е откъснал от картата мястото на България, което за него е светиня и го е прибрал като талисман. Целият му житейски път сякаш е белязан от тая светиня, от това преклонение към Родината. Сърцето му е пълно с революционни идеи и дълбоко възмущение към всеки, тъпкал народа му. След Освобождението на България, Каравелов се заема да образова народа си, като започва да печата изданието „Знание”.  Навръх празника на славянската писменост и култура, искаме да припомним на българските читатели изключително родолюбивата му статия „За езика”, написана с толкова много болка и любов към българската книжовност и публикувана в бр. 16 на в. „Свобода” през отколешната 1870 г.
прочетено 3575 пъти

От архивите: Мамо, татко всичко вече знам и не съм вече глухоням От архивите: Мамо, татко всичко вече знам и не съм вече глухоням
Какви лозунги са се издигали преди години и как са празнували в Бургас 24 май нашите предци
прочетено 6104 пъти

Кога се е появил съвременният Бургас? Кога се е появил съвременният Бургас?
Преданието за рибарското селище от ХVІІ в. се оказа градски фолклор. Откога е съхранено името Пиргос/Бургас? Съществувал ли е градът преди османското робство? На днешното място ли се е намирал? Защо не се откриват археологически материали в центъра на града? Имало ли е кула/крепост на територията на стария град? Пиргос и Порос едно и също пристанище ли са били? Доскоро никой не успяваше да даде смислен отговор на тези въпроси. Специално за читателите на „Десант” завесата ще повдигне Митко Иванов – автор на първото по рода си изследването за възловия османски (предвъзрожденски) период  от историята на града: „Загадъчният град (Бургас от ХVІ до началото на ХІХ век)”, както и на редица статии относно появата на съвременния Бургас, първите народности, проникване на българите в града  и др.
прочетено 7065 пъти

Защо трябва да прочетем Защо трябва да прочетем "Видрица"
В наше време обитателите на държавата България се делят на три вида - такива, които са чели "Видрица", такива, които ще прочетат "Видрица" и такива, които никога няма да прочетат "Видрица". Ако вие държите в ръцете си в.Десант" и четете тези редове, значи сте истински българин и патриот и сигурно сте чели "Видрица".
прочетено 5721 пъти

С куршум да го поздравят, а пък със сабя помилват... С куршум да го поздравят, а пък със сабя помилват...
Великият Ботев, написал тези безсмъртни думи, би се радвал много на тази изложба. Тя се нарича „Легендарното хайдутство в светлината на една колекция от хладно и огнестрелно оръжие”.
прочетено 33201 пъти

Юмруци в пръстта Юмруци в пръстта
В БУРГАС ПРЕДИ 50 ГОДИНИ Акцент в пресата, излизала в периода 15 – 21 май преди 50 години, е поставен върху честването на годишнина от създаването на партизанския отряд «Народен юмрук».
прочетено 3523 пъти



Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки