Съвети за земеделието

Чести валежи и градушки през май Чести валежи и градушки през май
През май агрометеорологичните условия ще се определят от очакваното характерното за месеца неустойчиво време, с наднормени валежи в голяма част от полските райони на страната, които ще поддържат в оптимални граници почвените влагозапаси в 50 и 100-сантиметровия слой (над 85% от ППВ). В началото на май вегетацията на пшеницата и ечемика, при които ще протича преход от вретенене към изкласяване и начало на фаза изкласяване, ще се осъществява с по-ускорени темпове, при благоприятни топлинни условия.
прочетено 2767 пъти

Земеделието ни загива в омагьосан кръг Земеделието ни загива в омагьосан кръг
Защо българите в селските райони няма да получат пари от еврофондовете? Защото нямат пари! Основният документ, по който се предопределя развитието на българското селско стопанство през следващите години, е Договорът между България и останалите 26 члена на ЕС за присъединяване към Съюза. Законодателството на Евросъюза в най-чувствителната стопанска област – земеделието обхваща около 50% от цялото законодателство на ЕС. Правилата за усвояване на европарите от България се залагаха още в преговорния период в Глава 7 “Земеделие”, която беше най-голямата по обем глава за преговори.
прочетено 2234 пъти

Да се преборим с плевелите Да се преборим с плевелите
Топлото и влажно време покрай всичко останало събуди и досадните плевели. Ако не сте имали възможност да прекопаете навреме градинския си участък, сигурно изпадате в ужас пред превземащата постепенно целия двор плътна зелена пелена, изплетена от тях. Ето няколко прости съвети как да се справите с упоритите зловредни нашественици във вашата градина.
прочетено 2556 пъти

Истината за хубавите домати Истината за хубавите домати
Днешните зеленчуци зреят насила, народно добавени гени ги правят дълготрайни, а в шопската салата хрупат като моркови Защо доматите, които се продават по сергиите са като пластмасови? Къде изчезна оня,  едновремешният, сочен и ухаещ на слънце червен зеленчук? Впрочем според един от най-известните селекционери и създател на най-разпространените у нас сортове „Балкан“, „Ком“ и „Рила“, проф. Христо Георгиев – доматите не са зеленчуци, а плодове, и то от типа на ягодата.
прочетено 13575 пъти

Благодатните априлски дни Благодатните априлски дни
Някои дребни хитрости ще ви помогнат да се справите по-успешно с градинарството в ранна пролет „Един априлски ден – година храни“, гласи древната мъдрост. И не случайно. Сега природата е като пощуряла – целият растителен свят се пробужда и развива толкова бързо, че ако човек наблюдава отстрани, остава с впечатлението, че не за дни, а за часове всичко се разлиства, зацъфтява и се пълни лакомо с жизнена енергия и сила.
прочетено 2030 пъти

Да се хванем за зелено Да се хванем за зелено
Пазарът е наводнен от всякакви екзотични зеленежи, които българският косуматор не познава. Що за чудо са те? С настъпването на пролетта влечението ни към зелените салати става неудържимо. Дори не можем да си представим великденските празници без тях – при цялото това изобилие на варени яйца е просто грехота да не ги търкулнем в нежната прегръдка на накълцаната в салатиерата маруля и да се насладим на техния съвършен кулинарен съюз.
прочетено 8063 пъти

Каквото посееш, това ще береш Каквото посееш, това ще береш
Как да изберем какви семена на купим, за да не останем после разочаровани от получената продукция Много често любители градинари, а и опитни земеделци, се случва да се оплачат, че уж са купили много хубави семена за отглежданите от тях растения, а или нищо не е пораснало от тях, или това, което се е пръкнало в лехите, няма нищо общо с очаквания резултат. Често причината за подобни разочарования е в самите нас и по-точно в подвеждането ни по красивите картинки на пакетчетата със семена. Като види някакъв огромен плод или зеленчук на опаковката, всеки се подвежда и на минутата брои парите, представяйки си как ще шашне комшиите с рекордната си продукция.
прочетено 2263 пъти

Картофи в бидон Картофи в бидон
Ако нямате много място в двора си или ви е втръснало уморителното загърляне на растенията, това решение е за вас Народът нарича картофите „втория хляб”. Не може да се отрече, че те присъстват в най-често сервираните блюда на трапезата ни под формата и на основни ястия, и на салати, и в супите, и като занимавка пред телевизора под формата на чипс. Освен че са вкусна храна, те са и много полезен зеленчук, да не говорим за лечебните им свойства, така че любовта към картофа не е плод само на гастрономически увлечения. Градинарите обаче знаят, че отглеждането на картофи е доста трудоемко. За щастие изобретателни земеделци са измислили по-мързеливи методи, за които са нужни значително по-малко усилия.
прочетено 22945 пъти

В лехите през март В лехите през март
Какво, кога и как можем да засадим по това време на годината в личното стопанство Макар и все още плахо, пролетта вече заявява своето присъствие, а това е сигнал, че е време да запретнем ръкави в градината. В зеленчуковите лехи спокойно можем да пристъпим към сеитбата на ранните студоустойчиви култури като спанак, грах, моркови, репички, листен магданоз, копър и др. Пролетният спанак се сее при първа възможност за работа на полето. Сеитбата се извършва най-късно до средата на март. При по-късна сеитба спанакът преждевременно стрелкува, което води до намаляване на добивите и влошаване качеството на продукцията.
прочетено 4296 пъти

Време е за разсада Време е за разсада
Върнете се към миналото, за да опазите здравето си През януари започва отглеждането на  разсад, предназначен за  ранно полско производство на зеленчуци. Препоръчваме ви да се върнете назад към корените си и да прочетете написаното, защото с генномодифицираните храни само можете да увредите здравето си. Произвеждайте сами, ако имате двор или земеделска земя.
прочетено 23372 пъти



Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки