Обикновен черен найлонов чувал също ще свърши работа
10 Март 2010, Сряда
Ако нямате много място в двора си или ви е втръснало уморителното загърляне на растенията, това решение е за вас Народът нарича картофите „втория хляб”. Не може да се отрече, че те присъстват в най-често сервираните блюда на трапезата ни под формата и на основни ястия, и на салати, и в супите, и като занимавка пред телевизора под формата на чипс. Освен че са вкусна храна, те са и много полезен зеленчук, да не говорим за лечебните им свойства, така че любовта към картофа не е плод само на гастрономически увлечения.
Градинарите обаче знаят, че отглеждането на картофи е доста трудоемко. За щастие изобретателни земеделци са измислили по-мързеливи методи, за които са нужни значително по-малко усилия.
Автор: Дина Харизанова
В контейнер
Един от най-популярните такива начини е отглеждането им в някакъв контейнер. За тази цел не ви е нужно и много място в градината, а и ще си спестите много енергия и време. За картофено „гнездо” може да използвате стар варел, сандък, бидон, голяма кошница и всякакъв друг подобен съд. Направете на дъното му дренажни отвори (съдът може и да е без дъно) и го насипете с пласт градинска почва с дебелина 10-15 см. Не е лошо да направите малки дупки и в стените му, за да може почвата на диша. Разположете върху пръстта няколко картофени клубена – шахматно или по окръжност, и ги покрийте с 10-сантиметров слой почва, обогатена с малко тор или компост. Когато картофите прораснат и кълновете им достигнат 2-3 см. височина, отново ги покрийте с пръст. Това е аналогично със загърлянето им при традиционния метод на отглеждане.
Тази процедура се повтаря, докато съдината не се напълни до ръба си. Тогава оставяме картофите да си растат на воля. Трябва обаче преди това да се внимава кълновете да не започнат да формират зелена част, преди да бъдат затрупани с новия почвен слой, тъй като в такъв случай кореновата система ще спре да се развива и няма да може да се оформят клубени по цялата й дължина. Естествено през целия период на вегетация растенията трябва редовно да се поливат и наторяват. Крайният резултат, който може да очаквате от този експеримент, е една торба добив от 1 кубичен метър.
Под слама
Напоследък доби известност и един друг алтернативен способ за картофовъдство, при който клубените не се насаждат в земята, а върху слама. Тя се настила на 15-сантиметров слой върху почвата и върху нея се нарежда посадъчния материал. В процеса на растеж непрекъснато се добавя нова слама, като старата междувременно изгнива. Готовите картофи ще намерите върху земята под сламата и може да си обирате периодично, внимателно повдигайки сламата, като оставяне недоузрелите на стъблото. Сламата има много предимства – тя е отличен мулчиращ материал, който осигурява на растението топлина, влага и аерация, а в същото време задушава досадните плевели. Картофите, отгледани по този метод, са по-изравнени по големина и по-чисти, като възможността да бъдат наранени и разполовени от лопатата е напълно изключена. Тук най-важното правило е клубените винаги да са покрити с дебел слой слама и до тях да не достигат слънчевите лъчи.
Личи си, че авторът на тези статии или е чел за това, или е гледал някъде това.
От няколко години се занимавам именно с алтернативно земеделие и особено с картофопроизводство. Госпожо, ако сложите картофите върху слама и отгоре ги покриете със слама, и особено и ако полеете тази слама, бъдете сигурна, че след няколко дена "ароматът" от този участък ще е като от изгребан селски нужник(моля да бъда извинен за сравнението). Картофите да, разполагат се под слама, но ВЪРХУ ЗЕМЯТА ИЛИ ВЪРХУ НЕ ВИСОКА ТРЕВА! Тогава те вече ще имат "мегдан" и да дишат, и да пуснат корени и филизи свободно, без да бъдат задушени. А сламата по този начин хем ги затопля, хем гние постепенно, пречейки по този начин на плевелите (с изключение на някои "много упорити") да растат. Отглеждани по този начин картофите растат така да се каже, "дружно" и когато наесен събираме урожая, събираме еднакви почти по размер, без излишните с размера на шикалки или грахови зърна. А недоизгнилата слама връщаме обратно, подготвяйки лехата за следващия сезон.
Колкото до отглеждането им в бидон, много по-лесно става в "зеблени" чували(напр. тези от захар)и е достатъчно да се слага само компост или някакъв друг "перегной" без орехова или върбова шума. Резултатът е наистина впечатляващ и наистина се събира една торба, но доста голяма със здрави и чисти картофи.
И, моля да бъда извинен, ако съм бил груб в обръщението си, но пиша за неща, с които от години се занимавам, макар и като любител, но с доста вече опит.
Г.Георгиев - gogo02@abv.bg