Топлото и влажно време покрай всичко останало събуди и досадните плевели. Ако не сте имали възможност да прекопаете навреме градинския си участък, сигурно изпадате в ужас пред превземащата постепенно целия двор плътна зелена пелена, изплетена от тях.
Ето няколко прости съвети как да се справите с упоритите зловредни нашественици във вашата градина.
Автор: Ганка Йоцова
* Там, където не сте успели да изчистите плевелите, прокарайте бразди и в тях засейте семена от грах. Той ще потисне растежа им, а когато го оберете, направо го закопайте в почвата. Така ще я наторите съвсем екологично с много азотни съединения.
* В необработения участък може да посадите няколко гнезда с тиква. Нейните леторасли и листа също ще затормозят нарастването на плевелите.
* Отстранените плевели, които още не са развили семена, може да съберете в черни найлонови чували за боклук, като направите няколко отвора за вентилация – ще си осигурите отличен стерилен компост за вашия разсад през следващата година.
* Покрийте обрасналата с плевели почва с парчета целофан, притискайки го плътно към земята. Под него всичко ще „изгори” и изсъхне. За целта може да използвате и стари вестници. Изгнилата под тях растителност ще се превърне в чудесна храна за червеите и полезните бактерии. Затиснете ги с буци пръст, прививайки по-високите плевели колкото може по-близо до почвената повърхност, за да се разложат по-бързо. Под хартиеното одеало плевелите гарантирано ще се задушат и от тях няма да остане и следа. Освен че е много ефективен и не изисква никакви физически усилия, този метод е извънредно полезен за повишаване плодородието на почвата.