Сухото и топло време в началото на месеца ще е подходящо за сеитбата на царевицата
11 Май 2010, Вторник
През май агрометеорологичните условия ще се определят от очакваното характерното за месеца неустойчиво време, с наднормени валежи в голяма част от полските райони на страната, които ще поддържат в оптимални граници почвените влагозапаси в 50 и 100-сантиметровия слой (над 85% от ППВ).
В началото на май вегетацията на пшеницата и ечемика, при които ще протича преход от вретенене към изкласяване и начало на фаза изкласяване, ще се осъществява с по-ускорени темпове, при благоприятни топлинни условия.
Автор: Дукена Жолева - агрометеоролог при НИМХ-БАН
След относително сухото и топло време през първите дни от месеца, което ще осигури възможност за приключване сеитбата на царевицата за зърно и навременното засяване на топлолюбивите пролетни култури памук, фъстъци, фасул, дини, пъпеши и др., след средата на първото десетдневие се очаква влошаване на агрометеорологичните условия.
В края на първото – началото на второто десетдневие прогнозираните по-ниски температури ще удължат междуфазните периоди при добре обезпечените с влага зимни житни култури. До края на второто десетдневие при пшеницата и ечемика ще преобладава масово фаза изкласяване, а през третото при подобрени топлинни условия, с по-ускорени темпове, ще протича цъфтежа, оплождането и формирането на зърното. В края на май при ечемика на отделни места в Южна България ще се наблюдава и начало на фаза млечна зрелост.
През месеца добрите почвени влагозапаси ще осигурят нормално протичане на началните етапи от вегетацията на късните пролетници, ще бъдат предпоставка за значително увеличение на биомасата при царевицата и слънчогледа. В края на месеца в крайните южни райони при слънчогледа, засят в агротехнически срок, ще се наблюдава начало на образуване на съцветие.
През май в полските райони на страната критични минимални температури по време на цъфтежа и формирането на завръзите при късните сортове овошки не се очакват. През месеца прогнозираните чести валежи и градушки ще увеличат риска от развитие на редица гъбни болести по овощните и зеленчукови култури. При нанесени повреди от градушка за по-бързо калциране на раните и възстановяване на културите е наложително при първа възможност третиране с медсъдържащи фунгициди.
През май подходящи условия за провеждане на растително-защитни пръскания при земеделските култури ще има през първата седмица от месеца и през по-голямата част от третото десетдневие.